| anonim_4396 a întrebat:

CATE SPECII DE ANIMALE SUNT PE PAMANT

15 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Prea multe...si nici nu se cunosc toate.

| me_6767 a răspuns:

Exista peste 10 milioane de specii de plante si animale.in lumea vie sunt peste 35 de increngaturi dintre care 95%sunt nevertebrate.

| selef a răspuns:

Foarte multe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multe si probabil sunt si multe nedescoperite inca:
"Câte specii de animale exista pe Pamânt? Un milion, zece milioane, 50 de milioane? Adevarul este ca habar n-avem. Peste un milion au fost descrise, denumite, si catalogate stiintific, incluzând aproape toate vietatile mai mari remarcabile si mai cunoscute precum pasarile, mamiferele si reptilele. Dar câte specii necunoscute de pesti ascund adâncurile oceanelor si câte specii de insecte ramân nedescoperite în padurile tropicale? Judecând dupa numarul de insecte " noi "gasite în fiecare an, cele pe care le cunoastem sunt doar o fractiune din numarul lor total. Din mostrele luate din adâncurile padurilor tropicale, uneori 90% din insecte sunt necunoscute. Drept rezultat, unii cercetatori estimeaza ca ar putea exista pâna la 50 de milioane de specii, numai de insecte, pe lânga nenumaratele moluste, viermi, crustacee si vietati similare. În comparatie cu o asemenea diversitate, cele aproximativ 40.000 de vertebrate - pesti, amfibieni, reptile, pasari si mamifere - reprezinta o proportie foarte modesta a regnului animal. Aceasta se reflecta în felul în care animalele sunt clasificate în grupuri cu caracteristici similare, fiecare grup fiind cunoscut sub numele de încrengatura. Exista 32 asemenea încrengaturi, iar vertebratele constituie doar o parte a uneia dintre ele. Celelalte 31 cuprind o varietate covârsitoare de vietati, de la spongierii asemanatori cu plantele pâna la inteligenta caracatita, si include un numar de organisme despre care majoritatea dintre noi nici n-am auzit. "

Sursa: http://www.descoperi.com/imparatia%20animalelor.htm

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Numarul de specii de animale descoperite este de ~10 Milioane, se estimeaza ca numarul total de specii ce traiesc in acest moment pe pamant se apropie de 100 Milioane, insa multe dintre aceste specii vor disparea inainte ca vreun om sa le poata vedea (si asta nu din cauza oamenilor, ci pentru ca asa a fost sa fie, media de viata a unei specii este de ~7 milioane de ani).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Peste 1000de animale

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In jur de 30 de milioane de specii!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu dar vreau sa fie mai multe pisici

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

2000 000 de specii dintre care 1 500 000 sunt insecte

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Buna intrebarea! Un atlas zoo nu ti-ar fi de ajutor?

| ciupy a răspuns:

Extrem de multe mai multe decat cred ele ca exista...

| Cristina_2136 a răspuns:

Nu le- am numarat laughing

| Roxanne a răspuns:

Prea multe, incearca sa le descoperi vizualizand un atlas zoo! happy

| Ioana_Magheran_1994 a răspuns:

Un milion!