| Dobrogea a întrebat:

Buna TPU!
Caut sa aflu mai multe despre obiceiurile etniei rușilor lipoveni din Romania, dar din experiențe proprii dacă știți?
Știe cineva sau a participat la spectacolele lor? Mulțumesc anticipat
Funda

2 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Nu am participat la asa ceva. Dar am mancat o data o mancare specifica lor. Nu stiu cum se numeste, dar era un fel de tocanita cu carne si... castraveti murati. Delicioasa.

| Iuli122122 a răspuns:

Eu am avut o colegă de clasă făcând parte din etnia rusilor lipoveni.

Costumatia traditionala are mult albastru, dansuri specifice rusiei, culori vioi si cantece „de viata". Logic, limba rusă cu inclinatii traditionale specifice zonei.
Colega respectivă avea si acest har a vocii, iar prezenta scenică este una semnificativa prin simplul fapt că fizicul este unul „dur" „apăsat" „direct".

In final, obiceiurile de la a face cruce intr-un mod diferit, a tine sărbătorile „pe ritm vechi" adică cu 2 sapt. decalate față de ortodoxia romana si faptul că sunt niste tipi foarte de treaba, nu am ce zice happy Merită trăită o experientă cu ei, foarte sinceri.