| Anna9 a întrebat:

Ce carti despre cameleon care ar putea fi trecute ca surse la un referat cunoasteti? funda!

1 răspuns:
| Gabriel123tecu a răspuns:

Nu doar insula este unica, ci si cameleonii c acolo sunt cu-adevarat unici. Cunoscuti pent lor de a-si schimba culoarea, ei pot fi vazuti varietate de culori, incluzand maroul, verdel galbenul, rosul, negrul sau chiar albul. Un m pentru care cameleonii isi schimba culoarea comunicarea. Prin intermediul culorilor, cam comunica unii cu altii, exprimand diverse ati fi dorinta de a se imperechea. Contrar credi populare, cameleonii nu pot "imbraca" un n de culori, si nu isi schimba culoarea pentru pentru a fi confundati cu mediul in care se a pielea lor se schimba ca reactie la temperatu dispozitie.

Adevarata frumusete a cameleonului se afla a, care e transparenta se afla doua straturi de celule care contin pigment ub cromatofori se afla straturi de celule care reflecta lumina albastr si al aro (care, la oameni, face ca pielea sa se bronzeze).