| iuliaserban a întrebat:

Ce deosebiri erau intre daci si romani? Funda happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacii se trag din neamul tracilor, iar despre romani, stii legenda formarii Romei in anul 753 a.Chr., deci nu ma mai insir cu ea. Romanii sunt un popor de cuceritori si prin Nerva Traian (anul 100), inglobeaza Dacia, ca si expansiune extrema in estul Europei. Am scris Europei, deoarece romanii au avut importante teritorii cucerite si in Orient, asa numita Asia Minor, pana la Ierusalim. Civilizatia romana era mult evoluata fata de cea dacica ( si nu numai fata de aceasta), iar Roma era singurul stat de drept ce isi cuantifica locuitorii dupa statulul juridic de cetatean - civis romanus. Romanii erau un popor "agresiv", cuceritor, pe cand dacii erau pasnici, se multumeau sa-si apere teritoriile daca erau hartuiti. Armata romana era una din faimoasele armate ale antichitatii. In perioada de glorie a Imperiului, doar popoarele germanice au mai invins romanii. Din punct de vedere literar, dupa greci, romanii detin titlul de frunte in literatura antica, europeana, clasica. Din pacate de la daci nu s-a pastrat absolut nimic in afara de textul unei inscriptii pastrata pe un vas: "Decebalus per Scorillo", care si acum este subiect de discutie in ceea ce priveste traducerea. Nu toti sunt de acord cu variata propusa "Decebal fiul lui Scorillo". In mare cam asta ar fi.

| iuliaserban explică (pentru anonim_4396):

Merci!

| anonim_4396 a răspuns (pentru iuliaserban):

Cu placere si succes!

6 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Cam totul...

| alexralu34 a răspuns:

Romani erau mai dezvoltati si cu mai multa armata si bunuri, aveau o viata si obiceiuri diferite, romani erau un inperiu pe cand dacii isi vedeau de treaba lor si romanii erau mai culturali i mai educati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum a zis @Apache