| EuNuMint a întrebat:

ce inseamna z indice 0 in numerele complexe? stiu ca z1 = a +bi z2 = c+di dar z0 sad?
HELP!

2 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

In legatura cu intrebarea ta, oare Z indice jos 0 nu se refera la radacina de ordin n dintr-un numar complex, in cazul cand n = 0? Revezi(daca ati ajuns acolo cu materia) subcapitolul despre radacina de ordin n dintr-un numar complex(studiat cred in cadrul capitolului despre aplicatiile trigonimetriei in algebra). Cel putin asta e parerea mea. Cine stie, poate insa sa fie si o simpla notatie, in functie de context. Verifica sa vezi. Bafta!

| aladinbeci a răspuns:

Scuze, trebuia sa scriu "trigonometriei", dar m-am grabit.