| IstratiAndrei a întrebat:

Daca am in total 50 de absente motivate/ nemotivate raman corigent la materie respectiva? mentionez ca am doar 10 nemotivate si 40 motivate

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La fiecare 20 de absente nemotivate se va scade 1 punct la purtare, asa spune legea.

| Hyperion7 a răspuns:

Ce zice statutul elevului despre situația ta.
"Art. 21. (1) Preavizul de exmatriculare se intocmeste de catre profesorul diriginte, pentru elevii care absenteaza nejustificat 20 de ore la diferite discipline de studiu sau 15% din totalul orelor de la o singura disciplina/modul, cumulate pe un an scolar, se semneaza de catre acesta si de director. Acesta se inmaneaza elevului si, sub semnatura, parintelui, tutorelui sau sustinatorului legal."
Adică dacă ai peste 20 de absențe la o materie, te poți aștepta la surprize neplăcute.

| CalinaXandra a răspuns:

La 10 nemotivate ti se scade cu un punct nota la purtare, nu are legătură cu vreo materie. Dar o nota scăzută la purtare îți poate afecta pe viitor următoarele înscrieri pe mai departe. Pe lângă asta, dacă profa/ profu considera ca nu ai suficiente note pentru a te trece anul din cauza atâtor absente, da, te poate lăsa cu media neincheiata. Încearcă să rezolvi.

| dominik02021 a răspuns:

Absentele nu se iau in calcul cand vine vorba de promovarea unei materii. Daca ai notele necesare si media de trecere, nu ai probleme.

| IstratiAndrei explică (pentru dominik02021):

Pai am nota de trecere si nota la purtare 8, dar profesorii mi au spus ca daca am 50 de absente in total la o singura materie nu pot trece clasa

| dominik02021 a răspuns (pentru IstratiAndrei):

Profesorii te vreau la ore, încearcă sa te sperie doar. Nu exista sa ramai corigent daca ai notele de trecere dar ai absențe. Nu ți mai face griji, ești în regulă.