| MissBlack a întrebat:

Ce intelegi voi prin acest proverb:"Dreptatea umbla cu capul spart". funda!kiss

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevarul doare si de multe ori, cine are curajul sa il sustina o va lua in freza. Adevarul nu e cosmetizat ca o minciuna, si fiind "urat" va fi destestat si persecutat.

5 răspunsuri:
| DrunkenRat a răspuns:

Personalizeaza: "dreptatea" - tocilarul scolii
prin urmare avem: tocilarul scolii umbla cu capul spart.
de ce are capul spart? pentru ca ceilalti l-au spart.
de ce l-au spart?
(1)pentru ca e mai mult decat ei pot fi vreodata.
(2)pentru ca nu il inteleg pe deplin.
(3)pentru ca vor sa ajunga ca el dar nu sunt dispusi sa faca atatea sacrificii pentru asta.
Prin urmare, dreptatea este ceva superior uman(1), ceva ce oamenii nu pot sa inteleaga pe deplin(2) si nici nu pot avea(3).

| Weeedha a răspuns:

Oricine sustine dreptatea si adevarul, va fi impiedicat de cinava care sustine contrariul(minciuna si inselatoria). Asadar, asta inteleg eu. blushing voi? happy

| MioaraParalescu a răspuns:

Adica,dreptatea nu tine prea multhappy

| Michael54654654 a răspuns:

Dreptatea umbla dar pe nimeni nu intereseaza.

| sillmaril a răspuns:

Inseamna ca de multe ori cei care zic adevarul se trezesc cu capul spart.Sau in capul celor care zic adevarul se psarg toate oalele.Nimanui nu-i place adevarul adevarat desi toti sustin contrariul.