| anonim_4396 a întrebat:

Ce materii trebuie sa inveti mult pentru facultatea de drept? Din ce se da examen ( materii )? Vreau sa stiu ca sa ma pregatesc.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiecare facultate are reguli proprii de admitere. Uita-te pe site-ul oficial al facultatii la care vrei sa mergi, la Admiterea 2013 si cam asa o sa fie si anul viitor. Dupa Anul Nou se poate sa afiseze pe site si Admiterea 2014.

| LionelJosh a răspuns:

Salut! La Drept in cadrul Universitatii Bucuresti sa da un examen grila din gramatica si economie. 60 de grile de gramatica si 40 de economie. Media de la bac conteaza doar la departajare. In alte orase poate conta si media de la bac, dar examenul este la fel. Stiu pentru ca si eu am dat examenul anul acestahappy Este un examen greu, dar nu imposibil! Succes!happy

| anonim_4396 explică (pentru LionelJosh):

Si l-ai luat?

| LionelJosh a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, cu 85 de puncte din 100winking Un punctaj decent zic eu, dar pentru ca am vrut o alta facultate la zi, m-am mutat la drept la idwinking

| anonim_4396 explică (pentru LionelJosh):

Felicitari!

| OoBunnyoO a răspuns:

Pentru admitere la romana. Examenul va fi din ortografie si va fi destul de complex. Este posibil sa dai si dintr-o limba straina. Dar nu este nevoie sa te pregatesti deja pentru examenele din primul an. Materiile sunt complet diferite fata de ce esti invatat in liceu, iar de obicei, profesorii iti vor da cartile in timpul anului.

| sTheRockx a răspuns:

Foarte multa romana si eventual trebuie sa cunosti bine cateva limbi straine(macar engleza si franceza).Mai ai nevoie si de economie, logica juridica etc...