| ElecktroFloweR a întrebat:

Va rog sa tratati aceasta intrebare cu seriozitate! Am 14 ani, 1.70m si 46 de kg. Am ajuns de la 50 de kg la 46 in 3 luni si de la un timp de vreme sunt foarte obosita mereu, sunt neagra pe la ochii si nu mai fac fata temelor si invatatului. [ Eu nua m timp liber, tot timpul scriu, teme, invat, meditatii, handball, scoala ]. Tin sa mentionez ca fac aproximativ 2 km pana la scoala si 2 inapoi pe jos.
Cum as putea sa ma ingras si sa imi revin? Sa nu mai fiu atat de obosita si trasa la fata, galbena, neagra.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să te vadă medicul de familie, ai nevoie de analize de sânge, alimente bogate în vitamine și minerale (fructe și legume cât mai proaspete), proteine (carne slabă), calciu (lactate), cereale integrale, ceaiuri depurative, etc.
Chiar dacă ai un program încărcat trebuie să ai 3 mese principale și 2 gustări (le organizezi în funcție de programul pe care îl ai).
TREBUIE să mănânci, ești la un pas să ajungi anorexică!
Pa, pa.

| DeepInDarkness a răspuns:

Si eu sunt la fel, teme scoala, antrenamente, invatat, etc. Dar eu nu reusesc sa mai dau jos! Am aceeasi varsta si vreo 58 de kg si incerc dar nu dau jos deloc!

| motanelu03 a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu! e de la prea mult stres, te gandesti la mai multe lucruri si vrei sa iti iasa toate! Te sfatuiesc sa iei o pauza si sa nu iti mai pese de nimic ceva timp si sa vezi ca o sa fi mai bine! happy

| ElecktroFloweR explică (pentru motanelu03):

Sa nu imi pese ca iau 1 la scoala? laughing

| Robieski a răspuns:

Ochii negrii sunt de la excces de sare/dulciuri! si d-aia de ingrasi! redu dulciurile!

| dbcovrigeldb a răspuns:

Din pacate nu pot sa te ajut cu nimic..am aceeasi virsta si inaltime..insa am 55 kg ) imi pare rau pentru tine..insanatosire grabnica! :*:*