| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU...
Chiar nu mai știu ce se întâmplă cu mine de când a început liceul simt ca intru pe zi ce trece într o tristețe profunda.Notele semnifica ceva? Adică notele astea semnifica ceva în viața de zi cu zi? La școală știți ca am dat testele acelea inițiale și eu din totdeauna am luat numai note mari de 9 și 10 și la aproape toate testele am luat aproximativ 3 deși eu nu sunt de nota 3-nu ma simtiteam deloc bine saptamana aceea si daca le dedeam saptamana urmatoare era altceva.Profesorii când îmi auzeau mediile anilor trecuti îmi spuneau ca eram supraevaluata și notele mele o sa fie numai de 5 și e foarte stânjenitor când aud colegii mei stiind ca toti isi invata lectia precum un papagal si repeoduc fiecare cuvant in parte din caiet, plus ca ma intreaba de la ce scoala vin special ca sa ia legatura cu fostii mei profesori pentru a ma face de rusine.Sunt pe profilul mate info și vreau în viitor o slujba în programare fiindca imi place foarte mult acest domeniu it si pot spune ca sunt pasionata de asa ceva.Sunt foarte trista și îmi vine sa plâng de fiecare data când mă gândesc ca eșuez...Și nu vreau sa îmi aud "predica" ținută de către părinții mei precum ca sunt o dezamăgire și ca nu merit ce am.(părinții mei sunt în Anglia și stau despărțiți dar nu sunt divorțați, asta e o alta poveste trista).Am nevoie de niște susținere și sfaturi.Chiar sunt atât de "inteligenta"? Țin sa precizez ca eu sunt o fire timida și îmi este efectiv jena sa vorbesc lucrurile astea așa ca va rog nu fiți răutăcioși.

2 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

E clar că e o problemă și la tine legată de chestia asta. Poate ai fost la altă școală unde era mai ușor, nu îți știu situația. Notele nu îți reflectă neapărat inteligența însă dacă o ai poți profita de ea și să obții note mai mari. Cei care învață papagal uită relativ repede ceea ce au învățat spre deosebire de cei ce au înțeles într-adevăr. De aceea întreabă-te dacă chiar ai înțeles și dacă nu străduiește-te mai mult pe viitor. Nu ar fi o soluție să recurgi și tu la metoda papagalului, nu de alta dar nu te ajută la nimic și mai mult îți deformează modul de a gândi. Oricum nu te descuraja că testele inițiale nu contează așa mult. Dacă aș fi în locul tău nu m-aș întrista deloc dacă știu că sunt capabil să înțeleg ce mi se predă, după aș fi în stare să le închid gura celor care mi-au desconsiderat aptitudinile. Însă, cum am zis, clar nu ai totul pus la punct din materie sau mai bine zis ai foarte puțin, deci ai grijă să și îți umpli lacunele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Numai tu stii cum de la 10 ai ajuns la 3.In fine, sunt teste initiale, nu mai conteaza. Daca ai luat mereu 9 si 10, probabil ca iti va fi usor sa revii la nivelul asta.Cu plansul nu rezolvi nimic.Cu invatatul da.