| CataAndreea99 a întrebat:

Cine imi poate da niste limite de toleranta la temperatura ale unui organism viu( preferabil animal). Adica temperatura minima la care supravietuieste si temperatura maxima si animalullaughing. Multumesc anticipat :* + Fundahappy!

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Stiintific vorbind sunt mai multe limite: mai depind de timpul la care sunt supuse organismele vii la temperatura, sa zicem de 89Gr.Celsius.Mai depinde si de umiditatea aerului. Dar ca principiu un organism viu traieste pana la limita de coagulare a albuminei. Fara aia, viata dispare. Pasteorizarea se face la 80 grade Celsius.Parca asa. Restul substantelor din organismul viu traieste si la temperaturi mai mari, dar viata dispare cand albuminele coaguleaza. Ele asigura comunicatia chimica intr-un organism. Poti face experimente cu un ou sau mai multe proaspete. Vei afla fix raspunsul. Temperatura, timp de expunere, umiditatea mediului.