| silvik_7143 a întrebat:

cine imi zice, va rog repede, care sunt asemanarile si deosebirile dintre un magnet si un electromagnet?!happy... dau funda celui mai bun raspuns...si vot tuturor celor ce ma ajuta-iwinking :*:*:*

Răspuns Câştigător
| alexmircescu13 a răspuns:

Electromagnetul se comporta ca un magnet permanent doar atunci cand trece un curent electric prin bobina. fara curent nu mai are nici un fel de proprietati magnetice.

2 răspunsuri:
| solumaam a răspuns:

Magnetul este natural sau functioneaza dupa ce este prelucrat si electromagnetul functioneaza doar cand trece un curent electric printr-o bobina atasata de el!