| Boaf a întrebat:

Cine ma ajuta? Deducemi-ti asemanarile si deosebirile dintre ciclon si anticiclon.Mersi :*

1 răspuns:
| djhateme a răspuns:

Ciclonii si anticicloni influenteaza toate procesele ce determina mersul vremii.caracteristicile ciclonilor sau depresiunile barice cum mai sunt numiti sunt forme negative ale reliefului baric.notatia lor pe hartile sinoptice sunt reprezentati prin izobare, daca ai fost la o statie meteo, probabil ai vazut.ciclonii sunt de mai multe feluri: frontali,josi, la inaltime, inalti.Iar anticiclonii reprezinta un stadiu de inceput al formarii si evolutiei acestor formatiuni avand o dezvoltare verticala.acestia sunt de mai multe tipuri: seclusi, inalti, calzi si reci. sper ca ti-am putut fi de folos.multa bafta