| ELD a întrebat:

cum as putea sa invat usor si eficient pentru bac? cum sa-mi organizez timpul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te ajuta cu ceva, hai sa-ti raspund si eu cu o poveste. In primul rand e bine ca esti constient/a din timp in legatura cu BAC-ul. La mine in schimb n-a fost asa, o lasam de pe o zi pe alta si sa fiu sincer, in luna februarie eu habar nu aveam la ce materii(in mare parte) si pe ce data dau examenul laughing Sa fie treaba si mai si eram la mate-info. M-am interesat totusi si am cumparat la mate si biologie cartiile cu variante. Nu aveam nicio speranta ca voi putea sa iau examenul(pe langa asta aveam si corigenta promisa la matematica) dar totusi in luna martie credeam ca mi-au venit mintiile la cap, desi numaram luniile si imi parea imposibil sa retin atata materie avand in vedere ca eu nu stiam nimic nimic. Am zis totusi sa incerc si am luat-o pe "scurtatura": mi-am simplificat programa de la biologie si am trecut-o pe un caiet, la romana mi-am transcris 3-4 comentarii pe coli A4, am mai citit Baltagul etc. La matematica inca nu facusem nimic in afara sa analizez programa. Trecea si martie si incepand cu 22 trebuia sa dam simulari. Dezastru...luasem 5 la romana, 3 la mate si 4 si ceva la bio straight face Ma simteam neputincios si eram distrus, nu mai aveam nici macar o speranta. Dar asta m-a ambitionat si am zis sa continui sa invat singur in 3 luni ce n-am invatat in 4 ani de liceu. Mi-am cumparat memo-plus si toata luna aprilie memoram noaptea de la 12 la 4/5 ceea ce-mi scosesem pe caiet, iar in timpul zilei luam cartea de variante la mate si cautam exercitii care apartineau de programa. Le copiam rezolvarea pe un caiet, dar incercam sa inteleg modul de gandire si scriam pas cu pas cum se face tipul de exercitiu. Dupa 2 saptamani ajunsesem sa termin de invatat materia la biologie si nu faceam altceva decat s-o repet zilnic si sa scot la mate modul de rezolvare a cator 3-4 tipuri de exercitii din fiecare lectie specificata in programa(ma rog, in afara de integrale) In restul de 2 saptamani ramase din aprilie invatasem la mate si stiam cum sa rezolv exercitiul doar uitandu-ma la cerinta. A venit luna mai, in care am tocit 4-5 eseuri la romana, am terminat liceul si atat. Mai aveam decat o luna la dispozitie in care n-am facut mare lucru, ci ma axasem mai mult sa repet la matematica si romana si am lasat biologia deoparte. L-am luat cu chiu cu vai si spre surprinderea mea cu note chiar bune. Acum sa-ti explic si de ce ti-am spus toate astea. Nu fa aceeasi greseala pe care am facut-o eu, apuca-te cel tarziu prin ianuarie sa inveti la materiile la care e de tocit, ia-ti MemoPlus daca nu retii si simplifica-ti lectiile, transcrie-le cu propriile cuvinte, scurteaza-le si iti va fi mult mai usor de repetat. Nu stiu exact la ce dai tu, dar la romana nu trebuie sa fii vreun geniu sa iei un 5-6. Intreaba-ti profa/profu ce crede ca se da, pe ce sa va axati mai mult etc si citeste operele ca sa ai un plan in cap, sa stii sa dezvolti de la tine cateva idei. Daca dai la mate ia programa si uite-te de 10 ori pe ea ce lectii contine si lucreaza din cartea de variante cate 3-4 modele de exercitii pentru fiecare lectie in partea. Eu am invatat pe ultima suta de metri, dar am avut un noroc chior sa fie Bac-ul usor si sa-mi pice la mate exact ce-am lucrat eu in aprilie. Gandeste-te bine la ce ti-am raspuns big grin Daca as sta sa adun, cred ca o luna si o saptamana mi-au fost suficiente sa termin cu invatatul, dar repet, am avut noroc sa pice ceea ce stiam.

3 răspunsuri:
| BlueViP a răspuns:

Inveti cand vi de la scoala, te pui sa dormi dupa o ora sau doua, te trezesti, mai citesti odata, te relaxezi apoi te pui sa dormi.

| Lolităăăă a răspuns:

Pai, vii de la scoala, dormi putin vreo doua ore, dupa te apuci sa inveti pana la vreo 5 dupa mi iei o pauza de somn sau mancare si te pui sa inveti iarasi, te inchizi in camera, stai in pat si nu te mai deranjeaza nimeni.

Sper ca ti-am fost de ajutor. Funda?

| TheTank a răspuns:

Nr. 1 Trbuie sa iti ramana in cap ceva si de la scoala happy,
Nr. 2 Incepi sa inveti la materiile la care sti ca ai probleme,
Nr. 3 Eventual in apropierea bac-ului poti sa iei `MemoPlus`,
Nr. 4 Trebuie sa fi determinat sa inveti.