| Anonima163333 a întrebat:

Bună TPU.
Cum este clasa a VII-a? Unii elevi zic ca este cea mai grea clasa din gimnaziu, materia fiind foarte multa și grea, iar alții spun ca materia este frumoasa și ușoară.
1.Ce materie vi s-a părut cea mai grea?
2.Ce se lucrează la matematica? A fost ușor?
3.La romana va fi greu?
4.La bio/chimie/fizica vom avea mult de învățat?
5.Istoria/geografia/latina vor fi o ora pe săptămână?
6.Ce materie v-a plăcut cel mai mult?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt in clasa aVII-a
1.Hmm..Mie nu îmi place deloc fizica, si de asta mi-se pare si cea mai grea
2.la mate aveam geometrie si algebra, la geometrie putin mai greu
3.Nu prea, e despre verb, adjective, pronume etc...La pronume e mai greu
4.La toate materiile ai de invatat.La bio e despre om mai mult,cu tesuturi,ochii, nasul etc...
La chimie fiind primul an pare asa mai complicat, dar chiar nu este, mie una imi place chimia, a fost mai greu la inceput
5.La mine da, toate sunt o oră pe săptămână
6.Chimie si romana

| Anonima163333 explică (pentru anonim_4396):

Mersi de răspuns. Îți dau fundă!

7 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Pai daca unii spun ca e usor iar altii spun ca e greu, ar trebui sa tragi tu singura concluzia logica, si anume ca experienta difera de la om la om.

Numai tu poti sa stii daca va fi usoara sau grea pentru tine. Daca vei invata zilnic si nu vei ramane in urma, va fi usor. Daca vei lenevi tot anul si te vei apuca de invatat numai cu o zi inainte de examene sau de teze, va fi greu.

| Anonima163333 explică (pentru johnnny123):

Am tras concluzia, dar am vrut sa cer și părerea altor oameni care au trecut prin clasa a VII-a.

| MValentin a răspuns:

Buna am trecut proaspat in a 12-a sa zic.
Uite gandeste-te bine care sunt materile tale forte. Ce iti place sa faci, sau macar ce urasti cel mai puțin.
Apoi pe baza acestui fapt te hotărăști la ce liceu vrei. Pe profil uman sau real. Apoi la uman si real mai ai categorii din care sa alegi. Gen filologie sau sociologie la uman sau la real mate-info sau bio-chimie.
Okay, sa zicem ai ales. Tu automat te focusezi pe materile ce te vor ajuta in liceu respectiv la examen si apoi bac.
Si ca sa iti spun ceva, materia de a 7-a te va ajuta fix cu 0 la examen. O sa iti bage toate prostiile in cap incat cand o sa te trezesti a 8-a vezi ca ai de invatat/citit fix alte lucruri. Asa o sa se intample si la liceu. Clasele 9-11 o sa fie o completa abureala pe cand a 12-a vezi se schimba toata programa si vei da bac fix din ce nu ai exersat deloc la scoala 9-11.
Uite cum am facut eu luand note mari la examen (am depasit si cele ce luau cursuri la profesori si erau preferatele in clasa daca ma intelegi) esti atenta la clasa, înveți si repeti constant la romana si matematica.
La romana e simplu înveți si repeti operele, speciile literale si te cultivi din modele de examen o sa fie foarte, foarte simplu la română.
La matematică, examenul o sa fie mediu. Tebuie aici chiar repetare, si trebuie sa prinzi anumite,, șmecherii,, ce te vor avantaja, asta prinzandu le doar prin repetare si rezolvare a variantelor de examen.
Încearcă sa tii o medie intre toate, nu iti umple capul cu multe informații ce te vor sustrage de la telul final, da daca nu ti le vei umple vei fi un elev de media 7-8. Dar daca iti vei dedica o buna parte din timp si vei fii conștientă ca daca inveti orice si orice fara sa iti placa si stiind ca nu te vei folosi de ele nici la liceu nici la examen sau bac nu iti zic sa nu o faci. Dar crede-ma, am fosti colegi de o tineau in 5-6, acum stiu ce viitor vor sa aiba, unde sa se angajeze si nu, nu la capsuni (nu ca ar fi asta o meserie rea) dar ma refer, scoala nu te invata tot, doar 40%din ce iti va trebui. Multa bafta si scuze ca nu ti-am abordat bine subiectul

| Anonima163333 explică (pentru MValentin):

Nu-i nimic.Mi-a placut răspunsul tău.Succes si tie în clasa a 12-a!

| DoctorWh0 a răspuns:

Orice clasa este grea daca nu inveti.
In clasa a VII-a apare chimia. Poate de asta sunt note mai mici.
Elevii buni invata bine si in clasa a VI-a, si in clasa a VII-a, si in clasa a VII-a.
Cand eram eu in a VII-a, la matematica am invatat radicali, formule de calcul prescurtat, ecuatii, inecuatii.
La bio cred ca se face corpul uman(anatomie). La fizica si chimie chiar nu imi mai amintesc.
Materia cea mai grea? Romana. Nu pentru ca este romana grea, ci pentru ca nu imi place mie.