| AHappyDay a întrebat:

Cum pot calcula de exemplu 2 la puterea 7 dar nu sa inmultesc 2 de 7 ori, adica exista vreo metoda ca sa calculez asta, printr-o formula sau altceva? Daca da spuneti-mi-a. Vreau un exemplu(nu neaparat pentru cel de mai sus).

5 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Scrii un programel in ce limbaj vrei tu in care intr-o bucla(for, while, do while, ce doresti din astea 3) inmultesti un numar(egal initial cu 1) cu numarul tau(in cazul de fata 2) de 7 ori. La final afisezi numarul.(acel numar care si-a dublat valoarea la fiecare pas al buclei).

| sbboy a răspuns:

Nu exista.Prin exercitii se invata.

| blondinalaura a răspuns:

2 la puterea 7=(2 la puterea 2) ori (2 la puterea 2) ori (2 la puterea 2) ori 2=4 ori 4 ori 4 ori 2=16 ori 8=128

| raducuu a răspuns:

2 la 7 il poti afla calculand 2 la 3 adica 8 --> pe 8(2 la a 3) il inmultesti cu 8( 2 la a 3) adica devine 2 la 6 adica 8*8= 64 si inmultesti cu 2 adica 64*64=4096. Formula nu exista. Sper ca te-am ajutatwinking.

| BeautifulAngel a răspuns:

2 la puterea 7 inseamna ca faci 2x2x2x2x2x2x2 tongue