| Andrei_Balint_1998 a întrebat:

Am o intrebare cum pot calcula procentajul(cat la%) din ceva.De exemplu daca am 20de bucati dintre care 13 bune, 7proate cum calculez cat la suta sunt bune?(Nu exista vreo aplicatie care face asta?)

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Aplicatia se numeste CAP (adica minte).

Daca lucrezi cu fractiile, X% din Y inseamna, matematic, "X supra 100 ori Y". Si calculezi in functie de valorile cunoscute.

Daca mergi pe metoda de trei simpla:
X% din Y
Daca Y este 100%, cat la suta reprezinta numarul dat (A)?
Y...100%
A...X%
Se inmultesc pe diagonala si rezulta:
A ori 100 egal cu X ori Y si faci calculele pentru a afla termenul necunoscut.

Rezolvarile se aplica daca stii procentul si trebuie sa afli ce valoare are (10% din 50), cat si pentru a afla procentul, asa cum vrei sa stii tu (cat reprezinta procentual 10 din 100).

| johnnny123 a răspuns:

Chiar ai nevoie de o "aplicatie" ca sa imparti 13 la 20 si sa inmultesti rezultatul cu 100?

Se numeste "regula de trei simpla" si se invata in clasa a VI-a.