| ioanna97 a întrebat:

Cum pot sa aflu aria unui triunghi isoscel dacă știu ca măsura unghiului din vârf este de 30*?

Răspuns Câştigător
| Lăcrymioara a răspuns:

Într-un triunghi isoscel înălţimea este mediană, mediatoare şi axă de simetrie. Deci, dacă ştii dimensiunile laturilor, s-au format dăuă triunghiuri dreptunghice. Prin teorema lui Pitagora afli dimensiunea înălţimii. Apoi aplici formula ariei triunghiului, baza x înălţimea supra 2.
După ce ai aflat valoarea înălţimii triunghiului isoscel, aplici formula ariei şi afli aria triunghiului isoscel.

1 răspuns:
| Mihaela1964 a răspuns:

Nu poti afla aria stiind numai masura unui unghi, mai ai nevoie de alte date.