| ChunjiAndMinnieAreLove a întrebat:

Cum aflu unghiurile dintr-un triunghi isoscel daca stiu toate laturile? Funda. Multumesc.

7 răspunsuri:
| VeteranReintors a răspuns:

Salut! Daca e isoscel atunci unghiurile de la baza sunt egale. Afla masura unui unghi apoi le gasesti masura altui unghi apoi si la ultimu. bafta. Funda

| ChunjiAndMinnieAreLove explică (pentru VeteranReintors):

Pai si cum aflu masura unui unghi?laughing)

| VeteranReintors a răspuns (pentru ChunjiAndMinnieAreLove):

Sunt in clasa 7. laughing

| ChunjiAndMinnieAreLove explică (pentru VeteranReintors):

Pai si eu. ce importanta are?

| ciclon a răspuns:

Pai na prin sinus cosinus tangenta si cotangenta

| ChunjiAndMinnieAreLove explică (pentru ciclon):

Aia este doar pentru triunghiul dreptunghic nu si pentru celelalte

| Kurikisaki a răspuns:

Duci inaltimea din unghiul necongruent si ai triunghi dreptunghic la care stii toate laturile, aici aplici functiile trigonometrice