| Ghiroaga_Madalina_1986 a întrebat:

cum se afla o fractie dintr-un intreg? Ajutati-ma maine am olimpiada! Funda

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

O fracție a unui întreg este acea singură parte din cele în cîte a fost împărțit întregul.
Dacă iei, de exemplu, un tort, pentru a realiza mai multe porții, împarți tortul în două, apoi în patru, apoi în opt, apoi șaisprezece.
Toate aceste părți sînt egale între ele.
Sau, tai o pîine în douăsprezece felii, încercînd să fie cît mai egale între ele.
Sau, parcurgi pe jos un drum de 16 kilometri și în fiecare oră parcurgi cîte 4 kilometri.
Fiecare porțiune din aceste întreguri ( tort, pîine, drum) se numește fracție.
A doua parte dintr-un întreg se numește doime ( sau 1 pe 2). A treia parte se numește treime( sau 1 pe 3). A patra parte se numește pătrime ( sau 1 pe 4).
Apoi cincime ( sau 1 pe 5), șesime ( sau 1 pe 6), șeptime ( sau 1 pe 7), optime ( sau 1 pe 8), ș.a.m.d.
Deci, luate pe rînd ( din cele spuse de mine mai sus) ai împărțit întregul în două, în trei, în patru, în cinci, în șase, ș.a.m.d.
Din acest întreg poți lua o parte, de exemplu o șesime ( 1 pe 6).Dar poți lua și trei părți, adică trei șesimi ( 3 pe 6).
Atenție! Aceste fracții sînt diferite de la un întreg la altul. Ele sînt egale în cadrul aceluiași întreg dar sînt diferite de la un întreg la altul.
Adică, 1pe 6 dintr-un tort este egal cu alt 1 pe 6 din același tort, dar nu este egal cu 1 pe 6 dintr-o pîine sau 1pe 6 dintr-un drum de 24 de kilometri.
Sper că ai înțeles.
După toate aceste indicații, încearcă să-mi spui cît este 3 pe 6 dintr-un drum de 30 de kilometri.
În sfîrșit, după atîta dăscăleală mai pun și eu o întrebare( de fapt vreo trei).
Cine te-a trimis pe tine la Olimpiadă dacă tu mîine trebuie să mergi la acest concurs și tu nu știi ce sînt acelea fracții?
Ce fel de profesoară ai tu la școală de te-a ales pe tine pentru Olimpiadă?
Tu, știind că nu știi asemenea lucruri, nu ai putut să o întrebi pe profesoara ta de matematică?
Doamne, cum pot oare exista asemenea școlari și asemenea profesori astăzi în România?
Voi veți fi viitorul de mîine al acestei țări?
Bine că nu voi mai trăi pînă atunci!

| ediboss2000 a răspuns:

Si eu tot maine am olimpiada...

| Ghiroaga_Madalina_1986 explică (pentru ediboss2000):

Succes
Multumesc pentru raspunsuri