| BrokenAngels a întrebat:

Cum se explica rolul cratimei dintr-o secventa? De exemplu "incat p-aci era", "c-asa o invatase o baba".Cum trebuie sa scriu la examen pentru punctaj maxim daca imi pica asa ceva?

Răspuns Câştigător
| XxD34THxX a răspuns:

Cratima are rolul in secventa aceasta de a elida sunetul (e).

2 răspunsuri:
| antineutrino a răspuns:

O cratimă poate schimba sensul textului.
De exemplu: una e să zici "am găsit o capră în tufiş" şi alta e "am găsit-o capră în tufiş"!

| owlAndreeaIrina a răspuns:

Cratima tine locul vocalei,, e'', respectiv,, a''. Ajuta la evitarea unui hiat. Iar intr-o opera lirica, ajuta la conservarea ritmului si a masurii, cred. Sa nu dai vina pe mine daca e gresit, dar eu asa as scrie.