| Zozohun a întrebat:

Am văzut ca la subiecte la examen pică chestii precum "Explica rolul ghilimelei / cratimei"
Spuneti va rog toate posibilitatile care poate sa fie(adică ce rol au) si dati-mi si un exemplu.

Răspuns Câştigător
| Aquarion a răspuns:

- marcheaza un fragment intocmai cum a fost scris de cineva; e.g.: Nevasta zice, pardon: „Dezbracă-te, Ghiță, și te culcă."
- marcheaza o denumire, e.g. Festivalul Internațional „Cerbul de Aur"
- marcheaza un titlu, e.g.: "Animal Farm" este un roman cunoscut.
- marcheaza o ironie e.g.: ADN-ul este „rețeta" necesară sintezei de proteine.
- se foloseste pentru a mentiona un cuvant (cand nu este folosit cu sensul obisnuit) e.g. "Pisica" este un substantiv. (normal ar fi Pisica mananca peste. - sper sa intelegi)
- se foloseste cand apare in denumirea unor institutii, e.g.: Universitatea Populară „Nicolae Iorga"