| DanielOvO a întrebat:

Cum se face inscrierea la un liceu din alt judet? Va rog ajutati-ma! Funda pentru cea mai buna explicatie!

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În fiecare judeţ există un centru SPECIAL pentru înscrierea elevilor proveniţi din alte judeţe!

"Art.30. (1) Candidații pot participa la repartizarea computerizată într-un singur județ. Înscrierea candidaților pentru admiterea în liceele din județul de proveniență se face, în perioada prevăzută de grafic, la școlile generale pe care aceștia le-au absolvit (inclusiv pentru absolvenții din seriile anterioare).
Candidații care participă la admitere în alte județe se înscriu la centrul special de înscriere din județul în care doresc să fie admiși, în perioada prevăzută de grafic.
Art.44. (1) Absolvenții care doresc să participe la admitere în alt județ, primesc, până în data de 4
iulie 2014, de la unitatea școlară pe care au absolvit-o, fișa de înscriere, completată cu datele personale și, după caz, cu notele și media generală obținute la evaluarea națională din clasa a VIII-a, cu media de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, cu media de admitere. Pe aceste fișe nu vor fi completate
opțiuni la școala de proveniență, ci la centrul special de înscriere din județul în care se dorește repartizarea.
(2) Fișele acestor candidați sunt înmânate candidaților/părinților, care semnează de primire în registrul școlii. În acest registru, se consemnează clar natura documentului eliberat: "fișă de înscriere pentru admitere în licee" și motivul eliberării fișei: "participare la admitere în alt județ".
(3) Candidații menționați la alin. (1) se vor înscrie direct cu această fișă în județul în care doresc să fie repartizați." - SURSA = Metodologia de organizare şi desfăşurare a admiterii în liceu 2014-2015 - vezi linkul :
http://www.isjcj.ro/htm/Admitere/2014/BROSURA_2014.pdf

Eventual, precizează în ce judeţ vrei să te înscrii şi îţi voi indica un link cu "Broşura admiterii 2014" pentru respectivul judeţ ( dacă o găsesc online )...

Toate cele bune.

| 50cent50 a răspuns:

Rogi profesorul sa iti aduca cartea cu toate codurile liceelor din Romania si scrii codul liceului de unde vrei sa dai

| DanielOvO explică (pentru 50cent50):

Deci nu trebuie sa umble ai mei pe la inspectorat?

| 50cent50 a răspuns (pentru DanielOvO):

Sincer nu stiu, dar noua ne-a adus o carte cu mai multe judete si liceele din acestea, fiecare cu codul lui si codul profilelor