| anonim_4396 a întrebat:

Cum se scrie:
A-mi/Ami;
Da-i/Dai;
Nici-o/Nicio;
Nici-un/Niciun;
Ce-i/Cei;
L-a/La;
Fi/Fii;
Ști/Știi;
(Restul cu "i" sau "ii");
I-a/Ia;
Dus-o/Duso;
Lenes-o/Leneso;
Dragut-o/Draguto?
(Si alte cuvinte care se mai scriu cu cratimă sau fără, doar exemple, nu explicații.)

Răspuns Câştigător
| Anee1667 a răspuns:

Bună.
Varianta corectă este a-mi (a-mi servi, a-mi citi, a-mi aminti, a-mi scrie...)
De altfel şi varianta Ami este corectă dacă acesta este folosită ca nume.
varianta corectă este dai însă si dă-i (daca are diacritice ) (dă-i sticla, dă-i telecomanda, să îi dai )
Ambele variante sunt corecte (nicio grijă, nicio emotie, nici o siguranţă, nici o fată)
Varianta corectă este niciun dar şi nici un fără cratimă (niciun chef, nici un om)
Ambele variante sunt corecte (cei doi, ce-i asta)
Ambele variante sunt corecte ( la fel, l-a cunoacut)
Ambele variante sunt corecte ( a fi, fii lui)
Ambele variante sunt corecte ( a şti, tu ştii)
Varianta corectă este : dus-o ( a dus-o)
Varianta corectă este leneşo
Varianta corectă este drăguţo

2 răspunsuri:
| FaraNume1245 a răspuns:

Exceptând "leneș-o" și "drăguț-o", toate variantele sunt corecte.

| anonim_4396 explică (pentru FaraNume1245):

Frate,mă refeream la propozitii mai exact.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru anonim_4396):

La ce propoziții te refereai?

| anonim_4396 explică (pentru FaraNume1245):

Gen să-mi dai niste exemple in propozitii cu cratima si fara(cu cuvintele de sus)