| martela a întrebat:

Buna, TPU daca am media 4.90 la o materie sunt corigenta sau se rotunjeste la 5 si nu sunt?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent media anuala se rotunjeste in favoarea elevului cu pana la 0, 50 puncte (50 de sutimi), conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ME nr. 4183/2022, citez:
"ART. 109
  (1) La fiecare disciplină de studiu/modul se încheie anual o singură medie, calculată prin rotunjirea mediei aritmetice a notelor la cel mai apropiat număr întreg. La o diferenţă de 50 de sutimi, rotunjirea se face în favoarea elevului."
In cazul expus vei avea media 5 si nu ramai corigenta.