| XTheBestX a întrebat:

Buna TPU am o intrebare urgenta daca ramai corigent la o materie mai trebuie sa dai corigenta eu la romana am prin un 2 pe langa note si 8 in teza deci am patru note cu 2 cu tot si 8 in teza imi iasa media 4.90 o rotunjeste prfesorul sau mai trebuie sa raspund tin sa mentionez sunt in clasa a 8 a

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Draga Andrei, daca ti-ai calculat corect media si este 4, 90, ea va fi rotunjita de catre profesor la 5, cu conditia sa fie vorba despre media pe un semestru si nu media generala. Mediile semestriale se rotunjesc, dar media generala se obtine adunand mediile din cele doua semestre si impartind la 2. Aceasta medie nu se mai rotunjeste, ci ramane asa cum e, cu zecimale.

| tpuu a răspuns:

Pai cred ca daca e buna, ti`o rotunzeste si iasa 5 happy
dar daca nu vrea. te lasa cu 4.90 happy
dar oricum stiu ca de ex 4, 5 - 4, 90 este 5 happy
acum depinde si de profesor cum vrea sa te lase