| blue0or0pink a întrebat:

daca am terminat o facultate la fara taxa, mai pot da admitere la Academia de Politie sau nu? Mentionez ca am terminat la o facultate privata nu de stat. Ma adresez celor care au cunostinte exacte despre Academia de Politie. De ceva timp caut informatii, am citit si regulamentul dar tot nu mi-e clar. Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Ideea e ca statul iti ofera gratis un singur ciclu de licenta, unul de masterat si unul de doctorat.
Deci daca tu nu ai beneficiat de el, poti sa o faci oricand vrei si unde vrei, pe teritoriul Romaniei (a se intelege facultati de stat).

| blue0or0pink explică (pentru Bondarel99):

Deci sa inteleg ca, daca am facut licenta pe gratis dar la privat, pot sa dau admitere fara sa platesc sau sa fiu respinsa pe motiv ca am mai beneficiat? Nu se considera ca as fi beneficiat de banii statului?

| Bondarel99 a răspuns (pentru blue0or0pink):

Asta e un aspect foarte important. Tu ai semnat contract de studii la inceputul fiecarui an, in ala se specifica daca ai primit finantare de la stat pentru studii, dar nu ai fi avut cum pentru ca era universitate privata deci scolarizarea ta a fost platita din banii acelei universitati.

| blue0or0pink explică (pentru Bondarel99):

Da, am semnat un contract la inceputul anului cand m-am inscris pentru toti 4 anii, fiind o Universitate privata care specifica faptul ca sunt scutita de la plata pe motiv ca am fost admisa cu media cea mai mare. Deci presupun ca nu am treaba cu Statul, eu nu am primit vreo bursa de merit sau ceva asemanator pentru ca doar Universitatile de la stat ofera.

| Bondarel99 a răspuns (pentru blue0or0pink):

Da, se mai intampla sa ofere niste locuri pe gratis studentilor mai buni, e si o strategie sa atraga noi oameni.

| blue0or0pink explică (pentru Bondarel99):

Da, evident, altfel cred ca nu ar mai merge nimeni laughing

10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Poti,dar numai la acele facultati din cadrul Academiei de politie care scot la concurs locuri "cu taxa"( facultatea de stiinte juridice si administrative, facultatea de arhivistica--- vezi in link: http://www.academiadepolitie.ro/......_2018.pdf)
N-are nicio importanta faptul ca ai urmat o facultate privata! Important este ca ai avut calitatea de student bugetat la prima facultate (cea privata). Nu poti beneficia de alocatie bugetara de doua ori pentru acelasi ciclu de studii iar regula nu face nicio discriminare intre absolventii "de stat" si cei "de privat".

p.s. Daca nu stii, universitatile private beneficiaza, intocmai ca cele de stat, de alocatii bugetare anuale.

| Bondarel99 a răspuns (pentru alessia5158):

Unde scrie asta? Facultatea respectiva nu primea fonduri de la stat, studentii scolarizati pe gratis erau pe cheltuiala lor.
Bine ar fi ca ca blueorpink sa spuna si la ce facultate a fost ca sa vedem regulamentul, dar tind sa cred ca e asa cum banuiam eu.

| AdmitereAcademiaDePolitie a răspuns:

Daca locul la facultatea pe care ati absolvit-o a fost in regim bugetat (adica sustinut de bugetul de stat), pentru a urma cursurile Academiei (care sunt in regim bugetat) va trebui sa achitati taxa la prima facultate. Conform legii educatiei, un cetatean roman poate beneficia de un singur ciclu de licenta si un singur ciclu de masterat in regim bugetat.

| June20 a răspuns:

De ce nu? Daca nu au mentionata o astfel de conditie, clar iese din discutie. Cel mai bine ar fi sa suni sau sa trimiti un email celor de la Academie, in speranta ca o sa si raspunda. Bafta!

| blue0or0pink explică (pentru June20):

Multumesc pentru raspuns, da, asta intentionez sa fac, dar pana una alta am zis sa incerc si aici.