| Alexandrumrl a întrebat:

O scurta intrebare doresc sa adresez, vreau un raspuns sigur. Daca am terminat o facultate de stat sau chiar daca sunt in decursul acesteia si dau admitere la una dintre scolile de subofiteri (pompieri,politie, jandarmerie), acel un an de studiu sau din cate am inteles o sa se bage din nou 2 ani de studiu la aceste scoli, o sa platesc taxa de scolarizare? Sau fiind fapt ca este un studiu postuniversitar nu platesc nimic?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In acest caz nu o sa platesti taxa de studiu, taxa trebuie platita doar daca ai vrea sa urmezi alta facultate si tot pe loc bugetat. Scoala de subofiteri este o scoala postliceala nu postuniversitara, postuniversitare sunt doar studiile de masterat si doctorat.

| Alexandrumrl explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles, am spus postuniversitar in loc de postliceal, greseala mea. Multumesc frumos de raspuns