| JustALegend a întrebat:

Daca sunt la un profil de mate-info simplu,si vreau sa ma transfer la unul de mate-info intensiv info,se poate? Trebuie sa am media generala mai mare ca ultimului intrat sau cum? Mi-as dori foarte mult sa intru fiindca mereu mi-a placut informatica si stiam ca sunt si avantaje daca esti la un intensiv, e adevarat?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

In vederea aprobarii unui transfer exista doua tipuri de conditii(generale si specifice) :
1. conditia general valabila pentru toti elevii, respectiv conditia de medie mentionata in actul normativ ( ROFUIP) : pentru clasa a 9-a media de admitere in liceu trebuie sa fie cel putin egala cu cea a ultimului admis la clasa la care se doreste transferul. Sau, pentru un transfer in clasa a 10-a, media generala a clasei a 9-a trebuie sa fie cel putin egala cu media ultimului promovat de la clasa la care se doreste transferul ( vezi in link:http://cdloga.ro/......Fcolar.pdf )
2, conditia /conditiile specifice impuse de Regulamentul Intern al scolii la care se doreste transferul.

Cat priveste avantajele despre care ai auzit, un numar sporit de ore de informatica te vor ajuta doar daca, dupa finalizarea liceului, vei alege sa sustii concursul de admitere in facultate din informatica si nu din matematica studiata in liceu.

| JustALegend explică (pentru alessia5158):

Sunt priceput la informatica, si studiez destul de multa acasa. Asta e un avantaj? Pot da la facultatea de informatica si fara profilul de mate-info intensiv?

| alessia5158 a răspuns (pentru JustALegend):

Da, vei putea si fara "intensiv" mate-info! Insa, chiar daca te pasioneaza informatica, nu neglija studiul matematicii pe parcursul anilor de liceu caci, in facultate, vei avea examene la analiza matematica, algebra, geometrie.