| Anonim12377e7 a întrebat:

Vreau sa ma transfer la mate info intensiv informatica de pe stiinte ale naturii. Vreau sa stiu daca trebuie sa dau diferente sau nu. Exista posibilitatea sa ma respinga daca nu am numai note de 10 la info si mate? Media de la examen o am cu mutl peste a ultimului admis. Dau funda happy

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Nu dai la nimic.Am avut colegi care s-au dus la mate info(noi suntem pe stiinte) si au dat doar la istorie si geografie in engleza pentru ca erau la mate info bilingv engleza.Insa in cazul tau nu e nevoie.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In general, transferurile se pot efectua la inceput de an scolar, dupa ce in prealabil, ai facut cerere la liceul unde dorestis a te transferi si unde ti-ai dat examenele de diferenta.
Deoarece treci de la un profil de stiinte ale naturii la unul de infor intensiv, ai nevoie sa dai dai diferentele, care sunt obligatorii.
Intereseaza-te din timp ce anume trebuei sa pregatetsi, fiindca s-ar putea sa ai nevoei de pregatire intensa pentru mate si informatica.
Media de la admitere nu te ajuta cu nimic, trecand de la un profil la altul, unde diferentele sunt atat de mari.

| Anonim12377e7 explică (pentru Violleta2022):

Si daca m-as transfera pe mate info bilingv Franceza, chiar daca eu nu am dat bilingv la Franceza, la ce ar trebui sa dau diferente?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim12377e7):

Asta poti afla la liceul unde vrei sa te transferi. Ei sunt cei care iti vor comunica exact obiectele si materia din care trebuie sa dai diferenta.

| AC4S4 a răspuns:

Daca esti in clasele 9-10, vei da diferenta la Informatica. Ei fac 4 ore de informatica pe saptamana la intensiv, tu faci 1 ora pe saptamana.

Nu conteaza notele de la anumite materii in transferul de la o specializare la alta. Pentru a putea da diferentele trebuie ca media de admitere/media generala sa fie cel putin egala cu a ultimului din clasa la care se doreste transferul.
Ce ar putea conta ar fi media generala/de admitere, in cazul in care ai obtinut aceleasi note la diferente cu un alt elev si trebuie sa aleaga doar pe unul.

| Anonim12377e7 explică (pentru AC4S4):

Daca ma transfer la mate info normal trebuie sa dau diferente sau nu?

| AC4S4 a răspuns (pentru Anonim12377e7):

Nu, deloc.

| Ara997 a răspuns (pentru AC4S4):

In clasa 10 conteaza doar media semestrului anterior fiind un transfer intersemestrial. care trebuie sa fie mai mare decat media ultimului din clasa in care se face transferul.

| Ara997 a răspuns:

Dai diferenta la mate de la m2 la m1 si la informatica din informatica intensiv la nivel de manual ( mai mult decat la neintensiv si muult mai mult decat la stiinte). media ultimului an / semestru sa fie mai mare decat media ultimului elev al clasei in care vrei sa te transferi

| Anonim12377e7 explică (pentru Ara997):

Noua la clasa ne-a spus ca matematica o facem la fel si informatica. Media am vazut ca se ia de la examen pentru ca ma transfer in semenstrul Al 2 lea, nu din a 10 a