| sneaky888 a întrebat:

Buna TPU, daca vreau sa ma transfer la un alt liceu la alt profil si am pile mai trebuie sa dau diferente?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, trebuie sa sustii examene de diferente.
Conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ME nr. 4183/2022, citez:
"ART. 140
  (1) În învăţământul profesional, liceal sau postliceal, inclusiv în învăţământul dual, aprobarea transferurilor la care se schimbă filiera, domeniul de pregătire, specializarea/ calificarea profesională este condiţionată de promovarea examenelor de diferenţă."