| anonim_4396 a întrebat:

dau FUNDITA big grin... Imi puteti spune si mie macar cateva dintre omonimele si cuvintele polisemantice din urmatoarele cuvinte: (omonimia cuvantului trebuie sa fie unul din aceste cuvinte, la fel si polisemia):
campanie, camera, bagheta, banana, golf, patida, roaba, a trece, baie, a (se) duce, patron, simplu, pavilion, sfera, cal, toc, ochi, cala, masa, casa, neam, calcul, a face, lupta, plastic, plasa, rand, ras, familie.
Exemplu : (cuvinte polisemantice): familie - neam; camera - baie. (nu vreau chiar la toate, doar la cateva. Imi trebuie URGENT). FUNDITA! happylaughingbig grin

Răspuns Câştigător
| Helăăău a răspuns:

Campanie -electorala -militara
camera-incapere- foto
bagheta -de vraji - paine
banana - (De mancat ) -cablu tv
golf-sport- cotitura de apa
partida - joc -parte dintr-o compozitie muzicala
roaba- de carat -slujitoare
a trece- a traversa - a promova (un examen)
baie- a se spala - camera de baie
a se duce -a pleca- a muri
patron-sef-corp cilindric
simplu -usor -obisnuit
pavilion -cladire- drapel
sfera- glob?
cal- animal - piesa de sah
toc- de la pantofi - de la usa- suportul de ochelari - a toca...
ochi- ala cu care vezi- de aragaz

de aici descurca`te. ai destule exemple. pune-ti si tu mintea la contributiewinking

8 răspunsuri:
| Sconcsiş a răspuns:

Asa, si?

| lighting a răspuns:

Campanie-forta armata, cțiune organizată după un anumit plan, în vederea realizării unor sarcini politice, sociale etc
camera- dormitor, foto/video, camera din roata masinii

bagheta- de paine, magica

golf-jocul, o apa(golful Hudson di America)

masa-de pe care manci, ca si greutate(masa mea este de 40 kg), si de ex: Am luat masa

| lighting a răspuns:

Puteai sa intri pe www.dex-online.ro :D:))

| Ofiintă a răspuns:

Ce dracu insemamna polisemie chiar nu ma prind adica polisemia cuvantului floare cum dracu sa fac expresii cu acesta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exercitiul fiind mult prea simplu de rezolvat, doar cu dictionarul, nu sunt de acord sa-ti stimulez lenea; ar putea deveni cronica si ti-ar influenta negativ silueta! ("lenea e cucoana mare care cere de mancare", zicala pop.)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea am dictionare, in afara de DOOM2 si un DEX mai micut

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa stii ca, atat dex-ul sau MDEX -tiparite- cat si dexonlaine te-ar fi ajutat sa obtii raspunsuri chiar mai bune, mai complete si mai explicite decat cele pe care le-ai primit. Daca nu ma crezi, verifica si compara!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da