| gabriela007 a întrebat:

Cuvintele polisemantice sunt acelasi lucru cu omonimele? Care este definitia lor?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cuvintele polisemantice sunt cuvintele cu mai multe sensuri, iar omonimele sunt cuvintele cu aceeasi forma si aceeasi pronuntie, dar care difera ca sens si origine. Exemplu de omonime: corn ca sens de coarne si corn ca sens de desert. Omonimele nu au legatura de sens intre ele, pe cand cele polisemantice au.

31 răspunsuri:
| lilboutique a răspuns:

Nu, nu sunt aceleasi. Cuvintele polisemantice au sensuri apropiate, fiind derivate din sensul primar. Omonimele nu au legatura de sens intre ele: banca - din parc; banca - unde se depun banii.

| Deutzeuh a răspuns:

Atentie! a nu se confunda cuvintele polisemantice cu omonimele. Cuvintele polisemantice au sensuri apropiate, fiind derivate din sensul primar. Omonimele nu au legatura de sens intre ele: banca - din parc; banca - unde se depun banii.

| Crucified a răspuns:

Sunt diferite, spune si pe un site sa nu le confundam, ceea ce, unii din pacate, le confunda sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care este omonimu la pafrice repede

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt cuvinte care au mai multe sensuri si in contexe diferite realizeaza mai multe semnificatii

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care este omonimonimul cuv corn urgent pliz

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cuvintele polisemanatice sunt cuvintele cu mai multe sensuri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cuvantul madygaby nu exista in limba romana. Poate in engleza.Totusi,de unde ai auzit acest cuvant?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Whooo. Ori cum nu aveam lectia mersi mult ca at scris puoop (Kiss)zz

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urg cvntul polisemantic pentru...gura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cuvintele polisemantice nu au acelasi anteles cu omonimele deoarece omonimele se rostesc la fel dar au sensuri diferite pecand polisemanticels au ceva an comun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dna profesuara zis ca este o diferenta... dar cred ca nu prea este!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care este diferenta intre ele?

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul este nu! Este cu totul altceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omonimele au doar doua si cuvintele polisematice au mai mult de doua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cuvintele polisemantice sunt cuvintele cu mai multe sensuri, iar omonimele sunt cuvintele cu aceeasi forma si aceeasi pronuntie, dar care difera ca sens si origine. Exemplu de omonime: corn ca sens de coarne si corn ca sens de desert. Omonimele nu au legatura de sens intre ele, pe cand cele polisemantice au.

| FetitzaDulce a răspuns:

Atentie! a nu se confunda cuvintele polisemantice cu omonimele. Cuvintele polisemantice au sensuri apropiate, fiind derivate din sensul primar. Omonimele nu au legatura de sens intre ele: banca - din parc; banca - unde se depun banii

| mariusmuresan a răspuns:

Nu. cuv. polisemantice sun cuv. cu mai multe sensuri.(ex. car: Eu car o plasa; Am vazut la muzeu un car de razboi)

| crisu_5278 a răspuns:

Sunt cuvinte care au mai multe sensuri spre deosebire de omonime care sunt cuvinte cu forma identica si cu inteles TOTAL diferit