| BBAlyss a întrebat:

Buna TPU
De ce credeti voi ca este importanta economia in tara noastra sau mai bine zis pentru societate?

2 răspunsuri:
| Skylerx a răspuns:

Economia pentru tara noastra bineinteles ca este importanta. Pe langa faptul ca, cu acesti bani putem construi blocuri, parcuri etc. pentru a infrumuseta tara si cu salariile. Din economie si resurse (de asemenea si altele) se bazeaza celelalte tari daca vrem sa intram intr-o uniune, de exemplu Uniunea Europeana sau NATO.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Definitia economiei la baza se poate descrie succind doar prin urmatorul cuvant: moneda.

Fara economie, nu ar fi existat o moneda de schimb, implicit nu ai fi putut sa cumperi o paine de la magazin ci aceste targuiri ar fi decurs ceva in genul "eu iti dau oaia din curte pentru cele 10 gaini ale tale".

Economie a introdus taxe, si prin acestea statul atrage bani in fondul national. Cu acesti bani ei finanteaza fiecare localitate din aceasta tara. Cu acesti bani ei construiesc sosele, blocuri, ne asigura noua educatia, sanatatea.