| ALEXA2387 a întrebat:

Bună TPU, deci mi-am cumparat un laptop și eu am Whatsapp-ul pe telefon și profesorii pentru orele online ne trimit invitatie pentru Zoom pe Whatsapp, întrebarea este ce trebuie să fac ca să intru pe Zoom de pe laptop. Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai ai doua variante:-
- copiezi cumva linkul (adica invitatia sau codul) de pe Zoom de pe Whatsapp-ul telefonului si il scrii tu la tine in laptop. Daca ai cod de invitatie poti sa il scrii in aplicatia Zoom (dupa ce o descarci de pe https://zoom.us) sau bagi linkul in browserul tau de internet, dupa dai un "Allow" si te trimite la aplicatia instalata in laptop;

- adaugi tu Whatsapp-ul pe browserul tau (daca ai Chrome : https://chrome.google.com/......bkjfiagaan daca ai Opera: https://addons.opera.com/en/extensions/details/whatsapptm-for-pc/ ), desi este instalat deja (in general) in partea stanga alaturi de Messenger. Apoi poti lua de acolo linkul sau codul de invitatie si faci pasii de la varianta de mai sus.

Zi frumoasa si succes la ore! ^_^

| Balalau95 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Sau intri pe https://web.whatsapp.com/ din ORICE browser
sau instalezi aplicatia din Mircosoft Store
sau instalezi aplicatia de, deskop:
https://www.whatsapp.com/download
browserul meu are destule extensii ca sa ii mai atarn inca una de gat

| DoarBogdan a răspuns (pentru Balalau95):

Sau asa. Nu sunt adeptul acestor extensii oricum, doar Messul de acolo il mai folosesc.

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu merge decat de pe telefon

| Wr3nch a răspuns:

Iti faci cont de zoom si descarci aplicatia.

https://zoom.us

| unu3doi2trei1 a răspuns:

+ whatsapp web online indiferent de browser/ori îl descarci ca aplicație, dar tot una este cu versiunea web

| ANTONIA1234567890 a răspuns:

Mai intai cauti pe google "zoom" si o poti folosi online sau sa il descarci pe laptop. Sa zicem ca il folosesti online, intri pe el si iti faci cont daca nu ai unul deja. Dupa e simplu, tii fila deschisa de la google cu zoom-ul si cand intrii pe link u de invitatie se va deschide o noua fila si intri la ora. (sper ca ai inteles, nu sunt buna la explicat)

| ALEXA2387 explică (pentru ANTONIA1234567890):

Păi aia este problema că nu știu cum să trimit invitatia de pe telefon pe laptop. Te rog explica mi

| ANTONIA1234567890 a răspuns (pentru ALEXA2387):

Cauti " whatsapp web" pe google pe laptop, intri pe primul link si iti va spune sa scanezi un cod. Ca sa il scanezi intri pe telefon de pe aplicatie si apesi pe alea 3 puncte de sus, si dupa iti apare " whatsapp web" si apesi pe ala si poti sa il scanezi, sper ca ai inteles.

| Bula a răspuns (pentru ALEXA2387):

Iti deschizi pe laptop contul de WhatsUp. Pentru logare iti va cere citirea unui cod de bare de confirmare, cu telefonul.
De aici: dai click-dreapta pe link-ul primit si deschizi pagina intr-o fila noua.
Se va cere instalarea unei aplicatii de acces, iar dupa instalare vei gasi iconita in meniul Start. O poti copia pe desktop tinand apasat tasta Ctrl de pe tastatura (stanga-jos) si tragand iconita pe desktop, la locul dorit. La sfarsit lasi butonul.
In continuare, dai dublu-click pe iconita, introduci codul de acces, numele tau, respectiv parola de acces, dupa care marchezi sa fie tinute in minte (de catre sistem).
Actionand butonul albastru te conectezi la grup.

Nota:
Pentru actionare rapida se poate descarca extensie din browser (pentru Mozilla Forefox, Chrome sau alte sisteme) direct de pe site-ul Zoom.