| anonim_4396 a întrebat:

TPU!

Dupa cum bine stiti, de curand a avut loc examenul de capacitate dat la nivel national de toti elevii de a 8a.Am reusit sa il trec cu o medie, zic eu, foarte buna, dar am anumite retineri pentru a merge la un liceu de top din judetul meu.Problema este in faptul ca provin din mediul rural si, desi m-am descurcat foarte bine pe la multe olimpiade si concursuri la nivel judetean (asta arata ca am ceva in cap, cred eu xD ), am un anumit complex al copilului de la sat si stiu foarte bine ca vor exista colegi care vor fi mult mai pregatiti la anumite materii decat mine (pentru ca este adevarat ca de cele mai multe ori se face mai multa scoala la oras de cat la tara, nu imi este rusine sa recunosc acest lucru). Acum vine intrebarea, credeti ca ar fi bine sa ma duc la un liceu de prestigiu (chiar daca o sa imi fie foarte greu in primul semestru), sau sa ma rezum la ceva mai jos?

Multumesc pentru timpul acordat! happy

Răspuns Câştigător
| Kiwibibilă a răspuns:

Nu accept ce spui. Pur şi simplu nu mai suport să văd astfel de mentalităţi.
Şi eu sunt din mediul rural şi am intrat la un liceu de prestigiu (locul 6 pe ţară) şi am luat premiul întâi, deci chiar nu contează de unde eşti cât timp îţi dai silinţa.
Totodată aveam multe reţineri înainte de examen mai ales că toată lumea îmi spunea că nu mă voi putea compara cu cei din oraş, şi chiar la recapitulări eram cea mai activă şi mi-am luat şi câţiva de 10 pe asta laughing Rămăsesem uimită când am văzut că ştiam mai multe decât alţii care chiar făcuseră gimnaziul la acel liceu sau la altele din oraş.
Deci... Nu te lăsa, mergi acolo.

| DarkBelial a răspuns (pentru Kiwibibilă):

Multumesc mult pentru raspuns happy, chiar speram sa raspunda cineva care a fost in aceeasi situatie ca si mine big grin.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

In niciun caz nu te lasa mai jos din cauza alora. Daca esti copil serios si inveti si te duce capul nu conteaza toate lucrurile enumerate.
Si eu cand am fost la liceu am avut colege din mediul rural si nimeni nu a facut vreodata vreo gluma pe seama lor. Una dintr ele era chiar una dintre cele mai inteligente si silitoare din clasa asa ca niciodata nu te pune pe tine mai prejos decat meriti din cauza altora NICIODATA, NICIODATA. Persoana ta este cea mai importanta si trebuie mereu sa te pui pe primul plan.

| christall a răspuns:

Tot timpul trebuie sa tintesti mai sus. Nu trebuie sa ai complex de baiatul de la tara, pentru ca de acolo au fost toti scriitorii nostri mari, au fost domnitori de seama, muzicieni, sculptori, pictori. Invata bine in continuare si mergi dupa liceu la o facultate care iti place. Succes!