| AllNone a întrebat:

Exista o modalitate in care sa pot tine cont de notele si mediile pe care le am, si sa imi pot da seama cu cu cat trebuie sa le ridic, si si sa ma ajute, sa ma motiveze sa invat mai mult, si sa imi programez timpul cat trebuie sa lucrez in plus. Vreo aplicatie care sa ma ajute sa fac asa ceva, o improvizatie. Ceva materiale care sa ma motiveze?
Cei care ati trecut deja prin generala (sunt a VII -a) cum as putea sa fac fata la materii, mai ales la limbi, matematica ( tin neaparat un raspuns aici) si fizica -care am cele mai mari probleme, dar nu reusesc sa ma ascot cum mi-as dori.
In clasa a V -a, media generala a fost 9, 53, in a VI a fost 9, 13, si acuma nu stiu daca o sa iau peste 9. Poate suna nebunesc, insa mi-as dori sa intr la un liceu pe profil mate-info (bineinteles pentru info ) De matematica nu pot spune ca imi displace, dar avem o profa. foarte rea ( ma refer in modul in care preda), si iau meditatii (cu o studenta ). Ar fi mai bine cu un professor?
Cel mai complet si bun raspuns are FUNDA *(stiu ca sunt multe, dar as fi recuoscator daca ati raspunde la fiecare in parte =) )
PS: Mersi ca ati citit pana aici!

Răspuns Câştigător
| Anamaria441 a răspuns:

Hei. Si eu sunt tot clasa a 7-a.
Uite:http://lectii-virtuale.ro/
Acesta este un site foarte bun,cu tutorial video,in scris si dupa un mic test de capacitate! Pe mine ma ajuta la matematica(doar la mate il folosesc)
Trebuie sa te gandesti,ca,daca vrei sa reusesti sa ai o meserie cat de cat reusita si stabila in viata,trebuie sa inveti. Macar cat de cat,ca sa iti poti cladi singur o meserie. Si dupa,te asigr ca nu o sa iti para rau. Si daca lasi de azi pe maine,lectiile,invatatul, o sa iti fie greu sa recuperezi dupa.
Cum ai putea sa faci fata la materii? Trebuie sa iti pese cat de cat,sa ai vointa,gandeste-te la ce ti-am spus mai sus! Daca nu iti place profa,nu trebuie sa nu iti placa materia! Daca,la toate materiile ai avea profesori/profesoare nesuferiti/nesuferite etc,iti dai seama ce-ar fi atunci! Alta idee,este sa incerci sa fii mai atent la orele de matematica,fizica,sau daca mai ai dificultati si la altele! Sa lucrezi in plus,asa, putin cate putin, si sa vezi ce rezultate bune vei avea! Este foarte bine ca vrei sa intri la mate-info! Un profil frumos! Doar ca, trebuie sa te straduiesti. La toate profilele trebuie sa te straduiesti, dar e alegerea ta.
Meditatie cu stundenta..hmm.daca intelegi ce preda e destul de ok. Dar totusi, la anul' ai examen, si daca, e necesar, poate ar trebui sa mergi la o profa/prof. Daca tu consideri necesar.
Parerea mea!

1 răspuns:
| EgoSum a răspuns:

Presupunand ca ai toate notele in carnet (daca nu, cere-le la diriginte/a), poti sa faci astfel:
Pasul 1: Iei fiecare materie si-ti faci media aritmetica:
Pasul 2: Aduni toate mediile si-ti faci media generala pe acest semestru (probabil o stii pe cea din primul semestru, daca nu calculeaz-o)
Pasul 3: Calculul mediei celor doua semestre iti va da media generala (temporara, pentru ca vei mai lua note )
Daca e mai mica de 9 atunci lupta-te sa mai "ciugulesti" cateva note mari.
Succes!