| queeny a întrebat:

Vreau sa intreb cat de mult conteaza materia din generala la liceu? Cat se leaga una cu alta?

Desi invat mult ma simt in urma cu materia... la mate noi facem doar exercitii din carte, la fizica avem o profa ciudata, iar la franceza nu stiu nimic sad.
Cat de mult se leaga matematica din generala cu cea din liceu? Vreau sa dau la mate-info dar cu profa nu prea facem nimic! Mie imi place fff mult matematica, problema e ca nu mi-o preda nimeni.

Credeti ca voi fi mult in urma la liceu? sad Sa incep fac meditatii? (desi mi le permit mai greu) sad

7 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Enorm pentru ca este baza matematicii pe care se sprijina tot ce vei face de acum inainte

| Aero a răspuns:

O confirmare poti avea de la mine ca la matematica nu-ti trebuie decat algebra din generala. geometria o inveti de nevoie acum, dar mai tarziu nu te mai intalnesti cu ea, sau poate da, dar cel mult 20%(asta insemnand ca trebuie sa mai stii ceva de baza gen teorema lui Pitagoratongue). Oricum geometria din generala e banala pe langa cea din liceu. O sa faci geometrie analitica in liceu(cel mai devreme pe clasa a 10-a, poate daca aveti optional, daca nu pe clasa a 11-a sigur trebuie), acolo oricum ti se preda altceva. De asemenea in clasa a 9-a mai e o geometrie destul de aiurea, cu teoremele lui ceva, menelaus, inutile, care n-o sa-ti trebuiasca mai tarziu. Oricum sincer, pe clasa a 9-a nu faceti nimic deosebit. E ca sa fie doarbig grin asa sa te obisnuiasca cu ce inseamna liceu. Oricum cand o sa vezi din clasa a 11-a analiza matematica nu stiu daca-ti va placea la fel de mult matematica. Nu e imposibila! Dar e grea (de digerat la inceput) happy.
Ai intrebat de matematica, doar de matematica ti-am raspuns.

| Lora_6439 a răspuns:

Trebuie sa stii lucruri de baza pentru ca astea iti vor trebui, insa la liceu profesorii vor face un fel de recapitulare in primele ore sau vor da un test (care nu se va trece in catalog) ca sa vada cat stie fiecare si ce sa lucreze cu voi. Pentru ca sunt lucruri pe care unii nu le stiu deloc, iar altii le stiu prea bine si vor trebui invatate de toti. La matematica. trebuie sa stii la fel lucrurile de baza: fractii, sisteme, operatii (logic), cu toate ca veti face muuuuulte alte lucruri noi. Ceea ce faci in generala e o nimica toata. Iar dxaca nu te vei descurca undeva, profa din liceu o sa-ti arate. Eu zic sa stai linistita pentru ca unii vor sti mult mai putine lucruri decat tine, insa la un momentdat veti ajunge la un punct comun. Chiar nu trebuie sa-ti faci griji happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conteaza foarte multe bazele pe care se presupune ca ti le-ai format la generala.nu este neaparat nevoie sa faci pregatire.si profii sunt cum sunt.incearca sa-ti dai interesul mai mult.profesorii sunt doar niste indrumatori.restul depinde de tine happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt clasa a IX-a la un liceu de renume(colegiu), in generala nu am facut deloc fizica si am media 10, iar media mea din liceu este cu mult mai mare decat cea din generala...nu prea conteaza, nu prea se leaga.
Singura materie care se leaga este matematica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La alea de renume se dau note de pomana.ca sa ramana renumele big grin

| erika_6988 a răspuns:

Materia din generala se leaga foarte putin, doar cu clasa a9a la matematica faci in sem 1 cateva exerciti de recapitulare la inceput in rest totul e mai nou mai ales la fizica, chimie. e cu totul altceva