| ILoveHandball a întrebat:

ieti am gasit o bratara si de ea este atasata o cruciulita de argint pe spatele careia scrie ceva in rusa "СПАСИИСОХРАНИ", am tradus si ar venii traducerea cam asa"SPASIISOHRANI".ce este asta ce inseamna cuvantul?

Răspuns Câştigător
| LaChatte a răspuns:

Triburile crestine din centrul rusiei aveau o limba proprie. cuvantul spasiisohrani nu apartinea unei singure limbi, ci a patru dialecte. in primul dialect insemna noroc, in al doilea protectie, in al treilea speranta si viata in al doilea.

al treilea dialect era vorbit doar de triburile crestine. deci, cine a facut cruciulita a scris pe spate „speranta"

4 răspunsuri:
| William a răspuns:

Save and protect, poate te ajuta asta http://forum.wordreference.com/showthread.php?t=2046237

| 0x11111051 a răspuns:

WTF? Ce is cu raspunsurile astea mai sus?

Спаси Сохрани (Save and Protect) Iaca ce scrie acolo. Pe cruci si pe icoane cu fata Lui Iisus Hristos facute in spatiul rusesc, pe toate vei intilni asa cuvinte.

| cornelmarcu13 a răspuns:

Este un talisman rusesc care aduce noroc. Spasiisorhrani inseamna noroc intr-o limba straveche.