| farcasgiulia a întrebat:

Imi explicati va rog cam ce se face la fiecare profil de la liceu? Nu stiu ce vreau sa fac pe viitor adica sunt destul de nehotarata. M-as duce la o gramada de licee, la o gramada de profilelaughing) Voi ce mi-ati recomanda, ce profil? Avand in vedere ca sunt fatahappy Ofer fundita:*:*

Răspuns Câştigător
| RememberToSmile a răspuns:

Pai in primul rand depinde de media ta, la ce esti mai buna si ce iti place.e normal ca la prima vedere sa iti placa toate dar cauta mai multe detalii despre fiecare si o sa vezi ce ti se potriveste de exemplu daca media iti permite si esti buna la mate poti alege mate-info intensiv info dar aici e foarte greu si trebuie intrdevar sa te pricepi. daca vrei ceva pe mate dar nu chiar asa greu poti alege mate-info intensiv engleza. daca esti talentata la scris compuneri sau nu neaparat dar vrei sa iti fie mai usor mergi la filologie. daca iti place biologia si stiintele mergi bineinteles la stiinte. dar daca nu ai o medie asa buna sau mai stiu eu ce alte motive poti alege un alt profil, sa alegi un liceu tehnologic, nu le stiu acum pe toate. oricum o sa primiti un catalog cu toate liceele si profilele pe undeva prin mai si chiar daca zici ca e tarziu stai linistita, eu nu am stiut sigur unde voi merge pana in ziua cand am mers sa completez formularul acelahappy bafta oricum si sper sa faci cea mai buna alegere pentru tine

1 răspuns:
| pesada a răspuns:

Daca ai note bune la matematica/biologie/chimie/fizica, poti intra la Stiinte ale Naturii; daca ai note foarte bune la matematica, poti da la Matematica-Informatica; daca te descurci la matematica si ai note bune, nu foarte bune poti da la Profil Economic. Daca vrei sa dai la Stinte Sociale trebuie sa vrei sa dai la Drept, Jurnalism, Psihologie, Stiinte politice, Turism, etc., dar materia de baza este istoria. Daca vrei sa intri la Filologie trebuie sa ai note bune la romana si engleza, cel mai principal, bineinteles trebuie sa stii si franceza (depinde unde vrei sa intri: Intensiv engleza/Intensiv franceza). Sau sunt si alte licee, nu profile, daca vrei sa devii designer, stylist, pictorita, trebuie sa dai doar un test pentru a-ti demonstra talentul si normal trebuie sa stii romana. Daca ai note bune la toate materiile si nu stii ce sa alegi, e ti-as recomanda sa dai la Stiinte Sociale pentru ca indiferent daca o sa-ti placa sau nu, iti poti alege orice facultate vrei, daca iei Bacul, numai ca o sa iei totul de la zero.winking Sper ca ti-am fost de ajutor.