| facepalmlol a întrebat:

Buna TPU.
Imi poate si mie explica cineva pronumele relativ,adica functiile sale mai exact ca nu-mi dau seama cand e subiect, nume predicativ etc.Ca de exemplu in carte e o propozitie"Elevul care este talentat a pictat un tablou" si zice ca "care" are functie de subiect in nominativ si eu cum pun intrebarea ca sa-mi dau seama? Mai sunt si alte functii pe care nu le inteleg de unde pana unde le-au scos.Help!

P.S:Nu este tema, ca daca era tema nu-mi mai spunea din carte functiile si toate cele.

Răspuns Câştigător
| OanaMada a răspuns:

Aaa scuze da ai dreptate e NP sunt luata si eu aici cu matematica mea. incerc sa te fac si pe tine sa intelegi ti-am spus tie mai sun ca orice sta lanca vb a fi are fs de Np '' cine este'' sta lanca este ins ca are fs de Np scuza-ma sper ca ai inteles acum.

17 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.morfologia.ro/pronumele-relativ/

gasesti aici tot ce vrei

| facepalmlol explică (pentru anonim_4396):

Si de exemplu la a doua propozitie cu nume predicativ, cum pun intrebarea ca sa-mi dau seama? Dar la prima? Ca mie mi se pare ca toate-s atribute...

| OanaMada a răspuns (pentru facepalmlol):

Orice subst sau adv care sta lana verbul a fi adica este, e, suntem, eram, am fost etc...are functie de nume predicativ

| OanaMada a răspuns:

Subiectul raspunde la intrebarea cine.

| facepalmlol explică (pentru OanaMada):

Stiu si eu asta, te-am intrebat cum poti sa-mi explici ca de exemplu si alte functii:nume predicativ.

| OanaMada a răspuns (pentru facepalmlol):

Nume predicativ(cum este S, cine este S) ex:El este prietenul meu. orice subst care sta langa verbul ''a fi'' are functie de Nume Predicativ asta e cel mai usor, Complement indirect(cui) ex: Ii dau Andreei stiloul meu (cui ii dau stiloul meu? Andreei; andreei are fs de CI.Complement Circumstantial de Loc(unde) ex: Noi ne jucam afara. unde ne jucam noi? Afara= CCM. Complement Circumstantial de Mod (cum, in ce fel, in ce mod?) ex:inotul caineste este usor.(in ce mod inotul este usor? caineste=CCM.Complement circumstantial de agent(de catre cine?)ex: Am fost felicitat de catre mama. (de catre cine am fost felicitat? de cate mama=CCA

| facepalmlol explică (pentru OanaMada):

Pe astea le-am invatat si ma descurc la ele, dar cand vine vorba de pronumele relativ nu pricep nimic. Eu de pronumele relativ spun nu de alte parti de vorbire.

| OanaMada a răspuns (pentru facepalmlol):

Pronumele relativ se foloseşte numai în frază şi este element de relaţie între regentă şi subordonată, păstrându-şi funcţia sintactică în propoziţia subordonată.
Forme:
simple: care, cine, ce, cât, câţi, câte
compuse: ceea ce
Funcţii sintactice
1. Subiect: Am citit această carte care a fost interesantă.
2. Nume predicativ: Spune-mi ce a devenit Dan.
3. Atribut adjectival: Am aflat ce carte ai ales.
4. Atribut pronominal: Acesta este romanul în paginile căruia m-am regăsit.
5. Complement direct: Am cumpărat cartea pe care mi-ai recomandat-o.
6. Complement indirect: Iată caietul căruia i-am schimbat coperta.
7. Complement de agent: Ştiu de cine ai fost certat.
8. Complement circumstanţial de mod: Ştiu precum te porţi.
9. Complement circumstanţial de loc: N-am aflat lîngă cine s-a mutat.
10. Complement circumstanţial de timp: Am aflat după cine a sosit.
11. Complement circumstanţial de cauză: Nu ştiu de ce te-ai supărat. Sunt exact aceleas intrebari numa ca se mai adauga si pron relativ adica :care cine ce etc...

| facepalmlol explică (pentru OanaMada):

Tu ai invatat de pronume relativ?

| OanaMada a răspuns (pentru facepalmlol):

Da dc?

| facepalmlol explică (pentru OanaMada):

Atunci cum de nu-mi poti raspunde la intrebare?
Apreciez ca te-ai straduti, multumesc mult, dar inca nu-mi e clar.
"Cine este autorul cartii, acela a venit la intalnirea cu elevii scolii noastre"
Ce functie sintactica are si-n ce caz?

| OanaMada a răspuns (pentru facepalmlol):

Cine: fs de S caz N

| facepalmlol explică (pentru OanaMada):

E in nominativ dar e nume predicativ.Asa scrie in carte(sunt exemple de acolo).

Acum vezi? E al naibi de ciudat!

| OanaMada a răspuns (pentru OanaMada):

Copilul este, Noi Suntem, Cine Este, Cati sunt etc... tot ce e langa a fi are fs de NP

| facepalmlol explică (pentru OanaMada):

Multumesc.
De abia acum am inteles in sfarsit!
Scuze ca ti-am stors creierii atat.

| OanaMada a răspuns (pentru facepalmlol):

Tiam spus si mai sus ca orice sta langa a fi are fs de Np la exemplu asa nu am fost eu atenta ..sunt luata si cu matematica. eu nu am mai facut chestiile astea de 2 ani sun a 10 acum si astea se fac doar in generala nha...mai uit si eu plus neatentia,,,

| OanaMada a răspuns (pentru facepalmlol):

Aaa scuze da ai dreptate e NP sunt luata si eu aici cu matematica mea. incerc sa te fac si pe tine sa intelegi ti-am spus tie mai sun ca orice sta lanca vb a fi are fs de Np '' cine este'' sta lanca este ins ca are fs de Np scuza-ma sper ca ai inteles acum.

| OanaMada a răspuns:

Mai spune-mi si tu ce functii sintactice nu sti si iti explic nu imi mai amintesc ce functii mai sunt.