| alex90001 a întrebat:

imi poate spune cineva daca astea sunt toate operele ce trebuie invatate pentru bac (sunt mate-info):
Basmul cult Harap Alb
Nuvela moara cu noroc
Romane:Ion,Enigma Otiliei,Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi,Morometii,Baltagul
Critica:Junimea (in contra directiei de astazi in literatura romana)
Poezie:
Idila Floare albastra
Poem Luceafarul
Simbolism Plumb
Modernism Testamemt,Eu nu strivesc corola de minuni a lumii, joc secund de Ion Barbu
Neomodernism In dulcele stil clasic de Nichita stanescu
Gen Dramatic:Iona si O scrisoare pierduta

Răspuns Câştigător
| deeadeea111 a răspuns:

Da, sunt toate.

4 răspunsuri:
| DaCumSaNu a răspuns:

+aci sosi pe vremuri, flori de mucigai, alexandru lapusneanul

| anamariarot a răspuns (pentru DaCumSaNu):

Dacă învață Testament, nu are de ce să mai învețe Flori de mucigai.

| DaCumSaNu a răspuns (pentru anamariarot):

Aa ok

| smiley92 a răspuns:

De Nichita Stanescu ce opera ar fi mai recomandata si apreciata de corectori?"In dulcele stil clasic" sau "Lectia despre cub"?