| maria11579 a întrebat:

Imi poti da cateva informatii generale despre Franta, cum ar fi suprafata; orase importante; pentru ce este recunoscuta; anumite produse ce poarta numele unor orase, cum ar fi Vichy, etc. Dau funda! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| euu2307 a răspuns:

Suprafață
- Total 674, 843 km² (locul Locul 42)
Vichy este un oraș în Franța, sub-prefectură a departamentului Allier în regiunea Auvergne. Orașul este înfrățit cu orașul Cluj-Napoca din România.
Este o stațiune balneară foarte apreciată din Masivul Central. În 1940 în timpul celui de-al Doilea Război Mondial, Vichy a fost capitala regimului de la Vichy condus de Mareșalul Pétain, ce administra partea din Franța neocupată de Germania Nazistă.

Franta este impartita in regiuni distincte, fiecare avand nume si caracteristici proprii. Spre deosebire de inaltimile din Bretagne, cea mai mare parte a regiunii nord-vestice a Frantei este formata din campii intinse.
Franta este renumita pentru vinurile sale de soi, mai ales cele produse din strugurii ce cresc in podgoriile din Burgundia, Bordeaux si Champagne.

3 răspunsuri:
| Laryyy97 a răspuns:

Aici:http://ro.wikipedia.org/wiki/Fran%C8%9Ba
tot ce vrei sa stii despre Franta! :D funda?

| eug3n92 a răspuns:

Http://lmgtfy.com/? q=Franta