| StanciuBoss a întrebat:

Buna TPU! Imi puteti spune cum functioneaza noul sistem de invatamant? Dat fiind faptul ca Semestrele/trimestrele au fost inlocuite de module, sunt curios cu referire la transferul in alt liceu. Am ajuns intr-un liceu nu prea bun si planuiesc sa invat foarte mult (mai mult ca in a 8a lol). Inteleg ca in clasa a 9a sunt multe schimbari, anturaje noi, influentari, dar obiectivul meu principal este sa ajung la liceul la care nu am putut ajunge din prima. Avand in vedere ca modulele au o "scurta vacanta" intre ele si ca sunt in total 5 module, cand credeti ca ma pot transfera cel mai devreme?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul tau te vei putea transfera abia in vacanta de vara de dupa cl. a IX-a, avand in vedere ca n-ai avut media de admitere pentru a intra la liceul dorit.
Dupa cl. a IX-a se ia in considerare media de promovare a clasei, aceasta trebuie sa fie cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa de transfer.

| StanciuBoss explică (pentru Ioandelasal):

Vasazica nu ma voi putea transfera candva dupa vacanta de iarna (ca la semestre)? Doar la finally clasei a IX-a? Nu exista alta alternativa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru StanciuBoss):

Ti-am ca nu, fiindca n-ai avut media de admitere pentru a intra la liceul dorit si aceasta este o conditie obligatorie pentru transferul pe timpul clasei a IX-a.
Daca aveai media de admitere necesara ai fi intrat de la inceput acolo. De asemenea te puteai transfera in timpul cl. a IX-a daca aveai media de admitere necesara si nu ai fi trecut acel liceu pe lista de optiuni.