| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti spune si mie cateva expresii uzuale, folosite in viata de zi cu zi, in limba engleza? De exemplu: to rain cats and dogs = ploua cu galeata.
Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Exista foarte multe, insa am sa enumar cateva la care ma pot gandi acum.

to be a sight for sore eyes = a fi o privesliste placuta pentru ochi (se foloseste atunci candnu ai mai vazut o persoana de mult timp si iti doreai sa dai de aceasta)

to be on the same wavelenght = a fi pe aceeasi lungime de unda

couch potato = persoana care obisnuieste sa stea mult timp in fata televizorului, sa leneveasca in casa

once in a blue moon = foarte rar

on the spur of the moment = sub impulsul momentului, spontan

to be up in arms about sth = a fi foarte furios in legatura cu ceva

to get on like a house on fire = despre doua persoana, de exemplu = se inteleg foarte bine

to keep sth under the hat = a tine ceva secret, doar pentru tine

to give somebody a taste of their own medicine = sa tratezi o persoana in felul in care te trateaza si ea, pentru a vedea si aceasta cum este

to keep up with the Joneses = a incerca sa tii pasul cu ceea ce fac ceilalti, sa nu fi lasat in urma

to lose your bearings = sa fii foarte confuz in legaura cu unde te afli si/ sau cine esti, in momentul respectiv

to let your hair down = sa te detasezi de munca, de exemplu, si sa te distrezi

stick to your guns = sa iti pastrezi principiile si opiniile, indiferent de ceea ce ar spune ceilalti

to put your feet up = sa te relaxezi pentru o perioada de timp, sa iei o pauza

to turn over a new leaf = sa treci la un nou capitol din viata ta

to fly off the handle = sa iti pierzi cumpatul

to be in someone's good/bad books = este folosita atunci cand vrei sa spui ca ii esti placut/ antipatic cuiva

to keep your hair on = sa incerci sa iti pastrezi calmul intr-o situatie dificla, tensionata

no rhyme or reason = fara un motiv anume

out of the blue = deodata (de exemplu "to appear out of the blue = a aparea dintr-o data)

to draw the short straw = folosita atunci cand spui ca ai facut o alegere neplacuta dintre optiunile pe care le-ai avut

to keep a straight face = sa iti pastrezi o figura serioasa, atunci cand o situatie amuzanta, de exemplu, apare

Si as putea continua de nesfarsit, fiindca sunt extrem de multe.

| ayase a răspuns:

Am eu pe pc un dictionar frazeologic; daca vrei ti-l dau si tiewinking