| amyana00 a întrebat:

Imi spuneti va rog ce inseamna urmatoarele regionalisme? ghioturita si dranita. !

Răspuns Câştigător
| Clawd3lw a răspuns:

Ghioturita= gramada
dranita= Scândurică din lemn de brad, folosită pentru acoperirea caselor țărănești

5 răspunsuri:
| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Ghioturita - gramada, multime
Dranita - http://dexonline.ro/definitie/drani%C8%9B%C4%83 :D.
*-*

| Ercjiaai a răspuns:

Cuvinte care se folosesc doar intr-o zona a tarii...de exemplu barabula in Moldova...sau curechi etc

| Ercjiaai a răspuns:

A scuze nu am citit bine intrebarea...nu stiu ce inseamna acel regionalisme...scuze