| badboy50087 a întrebat:

Incep in septembrie clasa a 11 a la mate/info. Bacul il dau la bio. Puteti sa imi spuneti la mate rom si bio ce trebuie sa pregatesc. Ce materie din ce ani imi trebuie? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| jeoytrp a răspuns:

Iti zic la romana. pai iti trebuie materia din tot liceul asa ca in ordine cronologica vor fi asa, (ca sa ai o logica in invatare), : 1. PASOPTISMUL 1840 - 1860 = dacaia literara si alexandru lapusneanul de costache negruzzi, 2. JUNIMEA SI JUNIMISMUL (DUPA1864) ai prezentare generala, titu maiorescu. 3. Mihai eminescu cu luceafarul, si romantismul, I L caragiale cu o scrisoare pierduta (comedie), Ioan slavici moara cu noroc (nuvela realista si psihologica). 4. perioada interbelica TRADITIONALISMUL cu vasile voiculescu, simbolismul cu george bacovia, camil petrescu cu roman modern psihologic =ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi, liviu rebreanu cu romanul realist ION, george calinescu cu enigma otiliei care este roman modern realist balzacian, si mircea eliade cu MAITREYI, roman exotic si al experientei. apoi mai ai MIhail sadoveanu cu fantana dintre plopi sau baltagul (alegi) si poetii moderni : Lucian blaga = expresionism, Tudor arghezi estetica uratului, si ion barbu ermetismul. 5. perioada postbelica, ai neomodernismul cu o poezie de la nichita stanescu, teatru modern adica marin sorescu cu drama iona, si romanul postbelic CEL MAI IUBIT DINTRE PAMANTENI... in afara de asta mai ai subiectul unu si doi laughing. succes la invatat, funda please ca am scris juma de ora.

2 răspunsuri:
| iZberg a răspuns:

Buna tot ce a-i facut pana acuma din a 9 pana acum in a 12faceti recapitulare la tot dar mai bine intreaba de profi ca ei stiu mai precis ce ar putea sa vina la bac

| adilovetpu a răspuns:

Nu te supara la ce liceu esti? Si ce faci mai mult mate sau info?