| Anonimul5848 a întrebat:

TPU!

Intr-o luna o sa sustin examenul de Evaluare Nationala, si sa fiu sincer, mi-e cam frica de proba la Limba si Literatura Romana. Chiar daca am invatat la aceasta materie 3 ore pe zi, tot nu ma simt sigur pe mine.

De asemenea, nu pot retine bine prin ce se exprima fiecare parte de propozitie (in rest, stiu intrebarile la care raspund, etc), conteaza la examenul de Evaluare Nationala sa stii prin ce se exprima fiecare parte de propozitie?

Răspuns Câştigător
| Kitty a răspuns:

Evita sa tocesti aiurea informatii si informatii. Invata practic. Ia o fraza, vezi care sunt partile de propozitie(subiect, atribut, predicat etc) si prin ce parti de vorbire se exprima (subst, pronume, verb). Cred ca nu e asa de greu sa distingi un verb de un adjectiv sau un substantiv de un adverb, nu? De asemenea, ai lucrat testele date in anii trecuti la Evaluarea Nationala? Daca nu, ar fi cazul. Totusi, partea de gramatica constituie doar o parte din test. Nu neglija nici celelalte subiecte! Orele de studiu iti vor fi rasplatite, cu siguranta. Succes!

| Anonimul5848 explică (pentru Kitty):

Multumesc pentru sfat! Si da, am rezolvat toate testele propuse in anii trecuti. happy

2 răspunsuri:
| Akihito a răspuns:

straight face cand am dat evaluarea nationala, citisem cu o saptamana inainte si nici nu am citit ce trebuie laughing si am luat 8.10 happy
Poate te simti nesigur din cauza ca stii ca ai emotii si uiti.