| Brâncuşi a întrebat:

Bună TPU,m-am hotărât să citesc o carte,ce carţi îmi recomandaţi,ceva gen, aventurathinking Jules Verne, sau orice alte carţii, ce v-au fascinat şi vau plăcuthappy

39 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

"Stapanul inelelor" - toate cele 3 volume
"Orcii" - toate cele 3 volume

| unknownn a răspuns:

Cartile lui Sven Hasselhappy

| CautNume a răspuns:

Unele carti ce seamna cu cele scrise de Jules Verne sunt "Cronicile din Narnia".

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Important este ca te-ai hotarat sa citesti ceva.Ti s-au recomandat aici o multime de carti, care merita fiecare sa fie citita. Lectura placuta!

| Brâncuşi explică (pentru Danut_Popa_1961):

Multumesc danuthappy Te cheama ca pe minebig grin Chiar o sa citeschappy Peste o saptamana plec la tara si nu voi avea ce face, asa ca m-am hotarat sa citesc ceva, iti urez o zi buna!

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru Brâncuşi):

Si eu iti doresc o vacanta cat mai frumoasa.Pa!

| Anonima264 a răspuns:

Amurg
New Moon
Eclipse
Breaking Dawn part 1 si 2

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jules Verne : O călătorie spre centrul pământului.
/fascinanta dacă ești atras/a de explorări și călătorii

| InsartIuzarneimHiar a răspuns:

Singurele carti pe care le-am citit sunt manualele de la scoala.

| 拉维尼亚 a răspuns:

Jules Verne- "Capitan la 15 ani" si Hector Malott- "Singur pe lume" Acestea mi-au placut cel mai mult, mai ales Singur pe lume happy

| Forev3rAlone a răspuns:

Bun, inceplaughing Dar fara autoriwinking

1- Fortele Raului Absolut
2-Luna Noua
3-Casa Noptii
4-Jurnalele Vampirilor
5-Twilight
6-Ingerul Noptii
7-Nu plange sub clar de luna
8-Damnare
9-Blestemul Focului
10-Gazda
11-Frenezia
12-Paranormal
13-Evermore
14-Fantomele ne stiu toate secretele
15-Academia Vampirilor
16-Baltagul
17-Ucigasul misterios.
Cam atat pentru ca trebuie sa imi fac tema acum laughing

| Brâncuşi explică (pentru Forev3rAlone):

Dacă am timp le voi citi, sincer sunt foarte ocupat în ultima vreme, dar cu puţină voinţă sigur voi începe cu plăcere un nou volum.
Mulţumesc, o seară bună!

| IonutzWoW a răspuns:

Harry Potter
Contele de Monte-Cristo(recomand)
Cei trei muschetari
PRINT SI CERSETOR
AVENTURILE LUI ALICE IN TARA MINUNILOR

| Brâncuşi explică (pentru IonutzWoW):

Am citit harry Potter si Oliver Twist...Alt ceva?happy

| andreirapid a răspuns:

Winnetou este cea mai frumoasa carte happy!

| Chrisz a răspuns:

Jules Verne - Copiii capitanului Grant...Nu am apucat sa citesc al 2'lea volum tot, dar crede'ma ca merita sa citesti aceasta frumoasa poveste, in care cei 2 copii nu se dau batuti pana nu isi gasesc tatal.

| Morrigan a răspuns:

Obiecte ascutite - Gillian Flinn
Chirurgul - Tess Gerissten
Ucenicul - Tess Gerissten
O mana de oase - Stephen King
Salem's lot - Stephen King
Codul lui Da Vinci - Dan Brown
Ingeri si Demoni - Dan Brown
Simbolul Pierdut - Dan Brown
Cutia cu Fantome - Joe Hill
astea sunt mai serioase dar au multa actiune si suspans si mie, personal mi-au placut foarte mult daca vrei ceva mai usor si cu mai multa aventura, incearca Cronicile Wardstone de Joseph Delaney

| Brâncuşi explică (pentru Morrigan):

Va multumesc foarte multhappy Si va urez o seara buna tuturorbig grin.

| kryss456 a răspuns:

Un bilet de loterie si steaua sudului de jules verne...tongue

| ellena99 a răspuns:

Uriasul cel prietenos de Roald Dahl.
Matilda de Roald Dahl.
Mie mi-au placut mult de tot.

| scumpik45 a răspuns:

Iti recomand "Aventurile lui Oliver Twist", de Charles Dickens.

| Brâncuşi explică (pentru scumpik45):

Am citit-o este vorba despre un baiat orfan, care sa inhaitat cu altii si aia furau din buzunare si l-a prins pe Oliver... faina carte, alt ceva ce imi recomanzi?

| scumpik45 a răspuns (pentru Brâncuşi):

Aaaa...Pai...
1. Robinson Crusoe, de Daniel Defoe;
2. Aventurile lui Tom Sawyer, de Mark Twain;
3.Firmin, aventurile unei vieti subterane, de Sam Savage.
Cartile astea sunt ABSOLUT superbe!:X Robinson Crusoe m-a fermecat cu adevarat; e o carte plina de aventura, suspans- e super!
Lectura placuta!

| scumpik45 a răspuns:

Scuze daca repet raspunsul, dar nu cred ca s-a trimis data trecuta.

Deci Robinson Crusoe, de Daniel Defoe, Tom Sawyer, de Mark Twain si Firmin-Aventurile unei vieti subterane, de Sam Savage.
Sunt niste carti superbe!big grin
Lectura placuta!kiss*

| Brâncuşi explică (pentru scumpik45):

Multumesc frumos, te anunt dupa ce le citesc sa iti spun cum au fost, o zi buna iti doresc.

| WithoutFeelings a răspuns:

Pai ce zici de Cianura pentru un suras – Rodica Ojog-Brasoveanu?

| RainbowDash07 a răspuns:

Depinde ce iti place
sf: aripi, nascuta la miezul noptii, tara duncan( 12 volume de vreo 500 de pagini, doar 6 in tara)
istorie: roman grue grozovanul( e o carte veche care cred ca nu mai este)
animale: ( inca o carte veche) noi si puii animalelor de olga perovskaia(cred ca se scrie asa)

daca ai alte preferinte sa imi spui ca mai gasesc carti happy
just ask

| Brâncuşi explică (pentru RainbowDash07):

Ceva mai clasic, Cevathinking Nu stiu cum sa ma exprim.

| RainbowDash07 a răspuns (pentru Brâncuşi):

Nu ma pricep la chestii clasice dar imi plac mult sf, mai ales cu dragoni. merita citite eragon, 4 volume, tara duncan, aripi, nascuta la miezul noptii, EON(al doilea volum eona) si imblanzitorul dragonilor. super tari. sper ca te-ai hotarat

| PяĬɔhĬηĐεℓ a răspuns (pentru Brâncuşi):

Hei Brancusi! Buna! Nu cred ca ne cunoastem dar eu te am la prieteni(la fel si tu)
Ce carti imi recomanzi sa citesc? big grin
As vrea sa citesc Aventurile lui Oliver Twist, dar eu nu am gasit in Constanta si in Navodari(unde stau eu)
Mai interesant dintre ce au zis ceilalti am gasit Singur pe lume si Copii capitanului Grant.Tot ceva de Jules Verne sau altii gen el!
Daca nu spune-mi ce sa aleg? Copiii capitanului Grant sau Singur pe lume?
Am auzit ca e misto singur pe lume dar dupa cate a spus Chrisz pare interesanta si Copiii capitanului Grant! Deci ce ma sfatuiesti? big grin

| Brâncuşi explică (pentru PяĬɔhĬηĐεℓ):

Bună ziua, cu respect te sulut, pâi în primul rând trebuie să citeşti ce vrei tu apoi să ceri sfaturi... Eu te-aş sfătui să citeşti Singur pe lume o carte foarte interesantă precum şi autorul ei : Hector Malot.
Desigur ar mai fi o idee să citeşti şi copii căpitanului grant şi căpitan la 15 ani dar pe mine unul nu m-a încântat deloc, fiecare cu gusturile lui.
O zi splendidă!

| PяĬɔhĬηĐεℓ a răspuns (pentru Brâncuşi):

Mersi Brancusi! happy

| PяĬɔhĬηĐεℓ a răspuns (pentru Brâncuşi):

Brancusi iti multumesc foarte mult! Am ales Singur pe lume si sunt foarte incantat de aceasta carte! Mersi inca o data!

| RainbowDash07 a răspuns (pentru RainbowDash07):

Eragon, Twilight, Casa Noptii si multe altele

| RainbowDash07 a răspuns (pentru Brâncuşi):

Pai... Jules Verne? sunt multe carti ale lui minunate

| Brâncuşi explică (pentru RainbowDash07):

Mulţumesc de încurajare, am mai precizat acum am alte înclinaţi spre romane poliţiste, oricum mersi!

| Robsten a răspuns:

Iti recomad Planeta maimutelor de Pierre Boul.

| Brâncuşi explică (pentru Robsten):

După nume pare fascinant o s-o încerc, mulţumesc!