| Lorrrrrr a întrebat:

Ma asculta maine la geografie! Mi-a dat acasa sa fac caracterizarea fizico-geografica a Malaysiei si nu prea gasesc pe net si in carte! Ajutati-ma si pe mine, va rog! Trebuie sa spun : 1.Asezarea Malaysiei 2.Vecini 3.Relief 4.Clima 5. Ape 6. Capitala 7. Populatia 8. Orase 9. Turism

2 răspunsuri:
| adorciocolata a răspuns:

MALAYSIA
POPULATIE: 25 347 000 locuitori
SUPRAFATA: 330 442 km patrati
CAPITALA: Kuala Lumpur
LIMBA OFICIALA: malaieza
MONEDA: ringgit (MYR)
ZI NATIONALA: 31 august
SPERANTA DE VIATA: 73 de ani

Malaysia este o tara din sud-estul asiatic, care se intinde in jumatatea meridionala a peninsulei malaieziene si in nordul insulei Borneo.
Climatul ecuatorial, cald si umed pe tot parcursul anului, da nastere unui invelis forestier dens si vast. Amenintate de exploatarea intensa, padurile adapostesc o fauna si o flora extrem de bogate. In Malaysia traiesc elefanti, rinoceri, numeroase feline - printre care tigrul, pantera, leopardul tarcat si pisica aurie - si mai multe specii de maimute. Flora prezinta, de asemenea, o mare diversitate, fiind alcatuita din aproape 8 000 de specii de flori - printre care 800 de orhidee.
Situata la rascrucea lumilor asiatica si indiana, Malaysia este un mozaic etnic format din malaysieni, chinezi, indieni, daiaci (din Borneo)... Totusi, tensiunile rasiale, uneori violente, au dus la infruntari in anul 1969. Politica de investitii, pe care guvernul a adaptat-o ca reactie, a dezvoltat puternic economia nationala. In 25 de ani, Malaysia a devenit una dintre cele mai dinamice tari din Asia de Sud-est, iar astazi este lider mondial in productia de componente electronice.

| Alexiiiia a răspuns:

Uite aici site despre Malaysia doar ca e in engleza dar asta nu conteaza.dai copy paste pe google translete si iti faci tema„sper ca am fost de ajutor. :*
http://en.wikipedia.org/wiki/Malaysia
♥Fundita? plz?:x